Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na kolejną dyskusję online IPN Gdańsk „Od »Człowieka z żelaza« do »Żeby nie było śladów«” – 19 listopada 2021

Jak wyglądał obraz NSZZ „Solidarność” w polskim kinie fabularnym? Jak władze komunistyczne tworzyły filmowe paszkwile?

19 listopada w IPNtv odbyła się premiera najnowszej dyskusji online IPN Gdańsk „Od »Człowieka z żelaza« do »Żeby nie było śladów«”.

Jak wyglądał obraz NSZZ „Solidarność” w polskim kinie fabularnym? Czy można powiedzieć, że temat został wyczerpany? Jak władze komunistyczne tworzyły filmowe paszkwile? Czy „Człowiek z żelaza” nadal jest kultowy? Jak ocenia „Solidarność” najmłodsze pokolenie polskich filmowców?

Na te i wiele innych pytań odpowiadają:

  • Dr hab. Krzysztof Kornacki – historyk i filmoznawca, nauczyciel akademicki, zastępca dyrektora Instytutu Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Autor książek Kino polskie wobec katolicyzmu 1945–1970 (2004) oraz Popiół i diament Andrzeja Wajdy (2011); współredaktor książek Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie (2002) oraz Sacrum w kinie: dekadę później (2013); członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej „Panoptikum”. Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu Polskiego, Akademii Edukacji Filmowej w Ostrołęce.
  • Dr Piotr Kurpiewski – historyk i filmoznawca, nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Autor książki Historii na ekranie Polski Ludowej (2017); współredaktor książek Morze nasze i nie nasze: zbiór studiów (2011) oraz Historia wizualna w działaniu: studia i szkice z badań nad filmem historycznym (2020). Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Polskiego Filmu, stały współpracownik Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Dyskusję prowadzi dr Piotr Brzeziński z Oddziału IPN w Gdańsku.

do góry