Nawigacja

Aktualności

Interdyscyplinarna ogólnopolska konferencja „Talent dla wspólnoty” – Gdańsk, 19 listopada 2021

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Konferencja do obejrzenia także online!

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 19 listopada odbyła się interdyscyplinarna konferencja „Talent dla wspólnoty”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, wygłosił referat „Zapomniani Polacy na Wschodzie – jak przetrwać w beznadziejnej sytuacji?” oraz zaprezentował publikację IPN „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”.

Słownik prezentuje sylwetki kapłanów, nauczycieli, naukowców i innych przedstawicieli elit polskich, którzy po 1945 r. pozostali na terenie ZSRS. Jedni nie chcieli, a inni nie mogli osiąść w powojennej Polsce. Podjęli misję przeciwstawiania się sowietyzacji, ocalenia języka, kultury, przechowania wiary.

– Plan wydawniczy obejmuje co najmniej cztery tomy. Ostatni będzie poświęcony żyjącym osobom. Na wrzesień 2022 r. planowana jest wystawa o takim samym tytule, co publikacja. Proszę wszystkich o wzbogacenie listy osób, które chcemy opisać w naszej publikacji – mówił.

Dr Jan Hlebowicz, asystent prasowy IPN Gdańsk, wziął udział w dyskusji panelowej „Talent dla wspólnoty wczoraj, dziś i jutro – dialog o edukacji i wychowaniu młodzieży”.

fot. MIIWŚ

– Wybitni polscy pisarze, malarze, politycy, działacze społeczni, sportowcy, naukowcy z jednej strony – co oczywiste – realizowali swoje pasje, zawodowe marzenia, rozwijali talent w wymiarze indywidualnym. Jednocześnie w większości przypadków – rozwijając swój talent, wykraczali poza aspekt indywidualistyczny. Nie zapominali o wspólnocie zarówno w skali mikro i w skali makro – działając na rzecz dobra wspólnego na poziomie lokalnym czy szerzej dla ojczyzny i narodu. Z historycznej perspektywy rozwijanie talentu było także nierozerwalnie powiązane z głębokim poczuciem tożsamości narodowej, kulturowej, językowej – mówił.

W dyskusji uczestniczyli również dr Iwona Wirkus-Romanowska, dyrektor Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku, Hanna Mik-Samól, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej, redaktor Włodzimierz Machnikowski, Radio Gdańsk – Redakcja Sportowa, Mariusz Kowalik, prezes Fundacji Mikroakademia, trener organizacji pozarządowych.

Konferencję otworzył prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, który wygłosił referat „Talent a wychowanie patriotyczne”.

Prof. Krzysztof Diks z Uniwersytetu Warszawskiego mówił o poszukiwaniu korzeni sukcesów współczesnej polskiej informatyki.

Z kolei dr hab. prof. WSSE Grzegorz Grochowski, prezes Fundacji WIEM I UMIEM przedstawił temat zarządzania talentami w społeczeństwie jutra. Odpowiedział na pytanie jak pielęgnować i pomnażać kapitał intelektualny Polaków?

  • W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 19 listopada w godz. 11.00-14.00 odbędzie się interdyscyplinarna konferencja „Talent dla wspólnoty”.
  • W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 19 listopada w godz. 11.00-14.00 odbędzie się interdyscyplinarna konferencja „Talent dla wspólnoty”.

Konferencja organizowana była przez Fundację WIEM I UMIEM we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Wyższą Szkołą Społeczno-Ekonomiczną w Gdańsku.

Sfinansowano ze środków Funduszu Patriotycznego.


„Celem konferencji jest budowanie kultury sprzyjającej odkrywaniu i rozwijaniu indywidualnych uzdolnień młodych ludzi poprzez odwołanie się do wybitnych Polaków. Każdy talent – odkryty i wykorzystany w pracy dla wspólnoty samorządowej czy narodowej – stanowi także dobro wspólne. Jako wzorce posłużą sylwetki wybitnie utalentowanych i przedsiębiorczych Polaków” – informują organizatorzy.

Link do zapisów na konferencję w MIIWŚ lub online: https://forms.gle/XZRRxkYrL1b831eL9. Liczba miejsc stacjonarnych ograniczona. Wydarzenie jest bezpłatne. Konferencja będzie transmitowana on-line w mediach społecznościowych Muzeum.

„Przyjrzyj się razem z nami, jak nasi przodkowie wykorzystali swój talent, potencjał i zasoby, aby ulepszyć ten świat!” – zachęcają organizatorzy.

 


 

Program konferencji:

11:00–11:10 Otwarcie konferencji,

11:10–11:25 Prof. dr hab. Jan Żaryn, Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego: Talent a wychowanie patriotyczne,

11:25–11:55 Prof. dr hab. Krzysztof Diks, Uniwersytet Warszawski: W poszukiwaniu korzeni sukcesów współczesnej polskiej informatyki - spojrzenie osobiste,

11:55–12:20 Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, historyk, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej: Zapomniani Polacy na Wschodzie - jak przetrwać w beznadziejnej sytuacji?

12:20– 12:45 Dr hab. prof. WSSE Grzegorz Grochowski, Prezes Fundacji WIEM I UMIEM: Zarządzanie talentami w społeczeństwie jutra - jak pielęgnować i pomnażać kapitał intelektualny Polaków?

12.45–13.10 Dyskusja/odpowiedzi na pytania z udziałem prelegentów,

13.15–14.00 Dyskusja Panelowa: Talent dla wspólnoty wczoraj, dziś i jutro - dialog o edukacji i wychowaniu młodzieży, w którym udział wezmą: dr Iwona Wirkus-Romanowska, Dyrektor Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku, dr Marek Grzegorz Szymaniak, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Jan Hlebowicz, historyk, publicysta, asystent prasowy IPN Oddział w Gdańsku, Redaktor Włodzimierz Machnikowski, Radio Gdańsk - Redakcja Sportowa, Mariusz Kowalik, Prezes Fundacji Mikroakademia, organizator, trener organizacji pozarządowych.

Prowadzenie konferencji: Antoni Szymański, Senator VI i IX Kadencji

do góry