Nawigacja

Aktualności

Gala podsumowująca I edycję Międzyregionalnego Patriotycznego Projektu Edukacyjnego „Bez przedawnienia – prawda i pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej” – Gdańsk, 5 listopada 2021

W ramach projektu odbyła się konferencja popularnonaukowa współorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

W Muzeum II Wojny Światowej 5 listopada br. odbyła się gala podsumowująca I edycję Międzyregionalnego Patriotycznego Projektu Edukacyjnego „Bez przedawnienia – prawda i pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”.

Gości spotkania przywitała Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang (organizator projektu). Na galę przybyli m.in. doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, gospodarz miejsca, współorganizator projektu, zastępca dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Marek Szymaniak, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego Wiktor Kamiński, przedstawiciele samorządu i Kościoła. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku obecny był dr Daniel Czerwiński.

Celem projektu jest wspomaganie pracy wychowawczej szkół [...] Jest on zaplanowany jako wydarzenie cykliczne – mówiła we wstępie Małgorzata Bielang.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytał list ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka:

Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla organizatorów projektu [...] Dzisiejsza gala jest dowodem, że pamięć o [zamordowanych] patriotach nadal trwa – napisał minister edukacji.

Zadaniem IPN jest dbanie, aby badania naukowe postępowały. Naszym zadaniem jest dbanie o pamięć Polaków, którzy ponieśli śmierć w wyniku działania dwóch totalitaryzmów – mówił z kolei dr Daniel Czerwiński odnosząc się do udziału IPN w projekcie.

Te prace zrobiły na mnie ogromne wrażenie, są tak bardzo przejmujące [...] Ten projekt to niesienie pamięci o naszych rodakach w przyszłość – podkreślał zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr Marek Szymaniak.

Przedstawiciel IPN zwrócił się jednocześnie do nauczycieli, aby wykorzystywali dorobek edukacyjny IPN, dostępny w formie elektronicznej w internecie.

W dalszej części gali odbyło się podsumowanie działań realizowanych w ramach projektu, a także konferencja prasowa.

 

Na zakończenie wydarzenie miało miejsce wręczenie nagród i dyplomów oraz wyróżnień laureatom i uczestnikom konkursów: literackiego, fotograficznego i filmowego „O czym szumią drzewa i mówią kamienie”. Wydarzenie uświetnił koncert utworów Chopina.

Pisemne podziękowania od organizatorów za współpracę przy projekcie otrzymali przedstawiciele IPN: prezes dr Karol Nawrocki, dyrektor oddziału w Gdańsku prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału w Białymstoku dr hab Piotr Kardela i naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Gdańsku dr Daniel Czerwiński (który w imieniu IPN odebrał podziękowania).

 

Głównym organizatorem wydarzenia była Pomorski Kurator Oświaty Małgorzata Bielang.

***

Przypominamy, że w ramach projektu 9 września br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja popularnonaukowa „Bez przedawnienia. Prawda i pamięć o Zbrodni Pomorskiej i Obławie Augustowskiej”. Organizatorami konferencji byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Pomorski Kurator Oświaty.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, pomorska kurator oświaty Małgorzata Bielang oraz w imieniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, a także wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

 

Zapis referatów na kanale IPNtv: 

 

Zapraszamy do zapoznania się z portalami tematycznymi Instytutu Pamięci Narodowej, które zawierają kompendium wiedzy na tematy Zbrodni Pomorskiej i Obławy Augustowskiej. Tej tematyki dotyczą także nasze filmy dokumentalne:

do góry