Nawigacja

Aktualności

I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982–1983) - Bydgoszcz, 4 listopada 2021

Od dziś można oglądać wystawę na ścianie Bydgoskiego Centrum Finansowego od ul. Jagiellońskiej

Ekspozycja prezentuje historię Wojskowych Obozów Internowania. W WOI umieszczono opozycjonistów z 35 ówczesnych województw. Internowania pod pozorem „ćwiczeń wojskowych” służyły izolacji najbardziej niepokornych opozycjonistów, którzy mogli zainicjować lub włączyć się w akcję protestacyjną przeciwko uchwalonej w październiku 1982 r. ustawie o związkach zawodowych, delegalizującej NSZZ „Solidarność” oraz przekreślającej szanse na reaktywację związku.

Wystawa została przygotowywana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak, dr Katarzynę Maniewską oraz Piotra Wiejaka – pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy w związku z 35. rocznicą internowania przedstawicieli opozycji w Wojskowych Obozach Internowania (WOI).

Podstawowym celem wernisażu jest przywrócenie do społecznej pamięci wiedzy i historii WOI. Wystawa jest jednym z najważniejszych punktów szerokiej akcji edukacyjnej, którą dzisiaj rozpoczynamy. (...) Pokazaliśmy czym był stan wojenny i WOI – sprawców, wykonawców i mocodawców – powiedziała autorka wystawy Katarzyna Maniewska w trakcie pierwszej prezentacji, która odbyła się 8 listopada 2017 roku w Nowym Domu Poselskim w Warszawie. Jak dodała, dzięki wystawie można zobaczyć, jak wyglądała codzienność internowanych osób. – To było najtrudniejsze – nie ma zdjęć represji. To, jak was prześladowano, dręczono, indoktrynowano, przesłuchiwano, tego nikt nie dokumentował – podkreśliła Maniewska.

do góry