Nawigacja

Aktualności

Lekcja demokracji. I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” z perspektywy czterdziestolecia [dyskusja online] – 7 października 2021

Co można uznać za największe osiągnięcia zjazdu? Dlaczego mówimy dziś, że „była to lekcja demokracji”? Posłuchaj debaty i dowiedz się!

7 października (czwartek) o godz. 12.00 zapraszamy na najnowszą dyskusję online IPN Oddział w Gdańsku pt. „Lekcja demokracji. I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ »Solidarność« z perspektywy czterdziestolecia”.

Jak doszło do tego, że w komunistycznym kraju opublikowano „posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej? Co można uznać za największe osiągnięcia zjazdu? Dlaczego mówimy dziś, że „była to lekcja demokracji”? Kto powiedział, że „komunizm jest systemem dla ludzi idealnych, tylko ludzie nie są idealni”? Na ile skuteczne były działania Służby Bezpieczeństwa wobec uczestników zjazdu?

Na te i inne pytania odpowiadają: 

Prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn – historyk i filozof, nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii UAM, pracownik naukowy OBBH IPN w Poznaniu. Przewodniczący Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i członek Zarządu Głównego PTF. Autor publikacji na temat myśli politycznej i historii filozofii.

Dr Dariusz Grala – historyk i ekonomista, nauczyciel akademicki, pracownik naukowy Instytutu Kliometrii i Badań nad Transformacją w Poznaniu. Autor publikacji na temat historii gospodarczej Polski oraz reform gospodarczych i historii transformacji gospodarczej Europy środkowo-wschodniej na przełomie XX i XXI w.

Dr Grzegorz Majchrzak – historyk, pracownik naukowy Biura Badań Historycznych IPN, członek Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności” i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Autor publikacji na temat najnowszej historii Polski, służb specjalnych PRL i historii sportu.

Prof. dr hab. Wojciech Polak – historyk, nauczyciel akademicki, członek Kolegium IPN, dyrektor Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL na Wydziale Nauk Historycznych UMK. Autor publikacji na temat nowożytnych i najnowszych dziejów Polski.

Dyskusję prowadzi dr Piotr Brzeziński z Oddziału IPN w Gdańsku.

do góry