Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu. Pola ofiar komunizmu” na XIII Festiwalu NNW w Gdyni – 1 października 2021

W spotkaniu uczestniczył autor publikacji, zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Spotkanie odbyło się w Muzeum Marynarki Wojennej w ramach XIII Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

Osobowice to wrocławska „Łączka” ze szczególną historią – podkreślał wiceprezes IPN – nigdzie w Polsce nie było takiej sytuacji jak we Wrocławiu, gdzie zachowały się dwie niemal nienaruszone kwatery ofiar systemu komunistycznego.

To wtedy powstał zespół składający się z historyków, archeologów, medyków [...] Gdyby nie doświadczenie z Wrocławia i Osobowic, na warszawskie „Łączce” bylibyśmy bezradni – zaznaczył.

Książka pokazuje, z jakim trudem do świadomości społecznej przebijała się i nadal przebija prawda o komunistycznych zbrodniach, ich charakterze i rozmiarach. Na cmentarnych polach, gdzie w bezimiennych grobach, a właściwie jamach, chowano ofiary, nie mogły stanąć krzyże. Album stanowi pełny opis wrocławskich pól ofiar komunizmu, z ustaleniem listy ofiar włącznie. Charakterystyce samej nekropolii towarzyszy szczegółowy ogląd poszczególnych pól, również tych, gdzie na pogrzebanych ciałach ofiar terroru komunistycznego pojawiły się „cywilne” pochówki.

Książka dostępna będzie na stoisku wydawniczym IPN na pl. Grunwaldzkim w promocyjnej cenie.

do góry