Nawigacja

Aktualności

Innowacja „Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny” (aktualizacja 23 czerwca 2022)

Pomysłodawcą innowacji są nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rumi im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta. Patronem przedsięwzięcia jest Oddział IPN w Gdańsku. Na stronie zamieszczone są kolejne wydarzenia przygotowane w ramach innowacji począwszy od września 2021 r.

W roku szkolnym 2021/2022 w Zespole Szkół Ogólnokształcących – Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta realizowana będzie innowacja organizacyjno-metodyczna pt. „Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny” wg koncepcji dwóch nauczycieli: Krzysztofa Murawskiego i Macieja Klamrowskiego.

Inicjatywa ma na celu zwiększenie zainteresowania naszych dzieci historią regionu oraz wzbudzenie miłości do Małej i Dużej Ojczyzny. Działania innowacyjne obejmą udział w akcjach społecznych, patriotycznych oraz informacyjnych, konkursy, wycieczki, lekcje muzealne i spotkania z historykami – przekazuje współautor przedsięwzięcia, Krzysztof Murawski.

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem przez Oddział IPN w Gdańsku. Będziemy przekazywać informacje o kolejnych wydarzeniach przeprowadzonych w ramach „Klubu Przyjaciół Małej Ojczyzny”.

Bieżące informacje dostępne są również na stronie internetowej szkoły, a rozwinięcie projektu innowacji w załączonej prezentacji.

***

7 września 1939 r. zakończyła się bohaterska obrona Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Załoga placówki skapitulowała po siedmiu dniach niemieckich natarć piechoty, ostrzeliwaniu z morza i lądu oraz bombardowania. Jednym z około 200 obrońców polskiego przyczółku w Wolnym Mieście Gdańsku był Wiktor Ciereszko – mieszkaniec Rumi. Młodzież z Koła Przyjaciół Małej Ojczyzny – innowacji realizowanej pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, wraz z opiekunem Krzysztofem Murawskim, odwiedziła dzisiaj grób bohatera i oddała mu wyrazy hołdu. Była to niezapomniana lekcja historii.

(Opis i zdjęcia: Krzysztof Murawski, rumia.edu.pl)

 

W sobotę 18 września uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rumi im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta wybrali się na wycieczkę rowerową na Westerplatte. Wycieczka została zorganizowana w ramach Koła Przyjaciół Małej Ojczyzny pod opieką nauczycieli historii Krzysztofa Murawskiego i Macieja Klamrowskiego. Uczestnicy zobaczyli pozostałości wartowni, ruiny koszar, pomnik Obrońców Wybrzeża oraz dzięki uprzejmości Mateusza Jasika mieli okazję zwiedzić ekspozycję ocalałej Wartowni nr 1. Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny jest innowacją organizacyjno-metodyczną realizowaną od początku roku szkolnego 2021/22 pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

(Opis i zdjęcia: Krzysztof Murawski, rumia.edu.pl)

 

„Musimy ten naród wytępić, od kołyski począwszy” – słowa gauleitera Alberta Forstera wypowiedziane 17 września 1939 r. z balkonu ratusza w Wejherowie stały się zapowiedzią zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w pierwszych miesiącach II wojny światowej w Lasach Piaśnickich w okolicach Wejherowa. W Piaśnicy zamordowani zostali przedstawiciele polskiej elity politycznej, gospodarczej i kulturalnej z Pomorza Gdańskiego. Zginęły tam również osoby przewożone koleją z terenów Trzeciej Rzeszy. Wśród nich były dzieci, osoby chore psychicznie, przeciwnicy ideologii nazistowskiej oraz Polacy i Czesi mieszkający przed wojną na terenie Niemiec. Piaśnica stanowi największe, po obozie koncentracyjnym Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu.

Członkowie Klubu Przyjaciół Małej Ojczyzny z okazji uroczystości Wszystkich Świętych oraz w ramach akcji #SzkołaPamięta, zapalając znicze, oddali cześć ofiarom zbrodni piaśnickiej. Dzieciom i opiekunom towarzyszyły wielkie emocje, a w przestrzeni lasu dało się odczuć niepokojącą ciszę. Odwiedziliśmy miejsca upamiętniające pomordowane dzieci, więźniów obozu Stutthof, błogosławioną siostrę Alicję Kotowską oraz paleniska, na których palono zwłoki ofiar.

Wycieczka rowerowa odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej organizacyjno-metodycznej „Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny” pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku autorstwa Pana Krzysztofa Murawskiego i Macieja Klamrowskiego – nauczycieli historii.

(Opis Krzysztof Murawski i Maciej Klamrowski, rumia.edu.pl)

 

Przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości już się zaczęły! Klasa 4a wraz ze swoim wychowawcą Panem Maciejem Klamrowskim, w ramach innowacji pedagogicznej Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, przygotowali biało-czerwone wstążki, które 10 listopada będą rozdawać społeczności szkolnej!

(Opis Krzysztof Murawski, rumia.edu.pl)

 • 01
  01
 • 02
  02
 • 03
  03

 

Narodowy Dzień Niepodległości już za nami! Jesteśmy pewni, że 103. rocznica odzyskania niepodległości dla całej naszej społeczności była wielkim wydarzeniem, które spędziliśmy w spokojnych i radosnych nastrojach.Pora na rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Niepodległościowa pocztówka” przygotowanego w ramach innowacji pedagogicznej Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny.

Dzieci i młodzież "wysłała" do nas wiele pięknych pocztówek. Bardzo długo się naradzaliśmy nad wyłonieniem tych najbardziej wyróżniających się. W wyborze kierowaliśmy się formalnymi kryteriami konkursowymi, zgodnością z tematyką 103. rocznicy odzyskania niepodległości, dbałością o estetyczny wygląd pocztówki oraz przekaz.

Na poziomie szkoły podstawowej wyłoniliśmy 3 zwycięskie prace oraz 6 wyróżniliśmy:

 1. miejsce: Aleksandra Zielińska
 2. miejsce: Weronika Szeszko
 3. miejsce: Bartosz Mówiński

Wyróżnieni i wyróżnione: Alex Trawiński, Pola Domagała, Natalia Freitag, Hanna Brunat, Jakub Brunat, Nikola Junkiewicz.

Na poziomie liceum otrzymaliśmy zbyt mało prac i podjęliśmy decyzję o przyznaniu jedynie wyróżnień. Zwycięskie oraz najciekawsze prace uczniów już niebawem znajdą się na wystawie pocztówek.

Pragniemy podziękować Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku za udzielone wsparcie w postaci wspaniałych nagród oraz promocję działań Koła Przyjaciół Małej Ojczyzny. Wszystkim nagrodzonym dziękujemy za udział i zapraszamy do kolejnych konkursów historycznych!

(Opis Krzysztof Murawski, rumia.edu.pl)

 • Niepodległościowa Pocztówka
  Niepodległościowa Pocztówka
 • Niepodległościowa Pocztówka
  Niepodległościowa Pocztówka
 • Niepodległościowa Pocztówka
  Niepodległościowa Pocztówka
 • Niepodległościowa Pocztówka
  Niepodległościowa Pocztówka
 • Niepodległościowa Pocztówka
  Niepodległościowa Pocztówka
 • Niepodległościowa Pocztówka
  Niepodległościowa Pocztówka
 • Niepodległościowa Pocztówka
  Niepodległościowa Pocztówka
 • Niepodległościowa Pocztówka
  Niepodległościowa Pocztówka

 

Uczniowie klasy 8d uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii. Mieli okazję zwiedzić prawdziwy zabytek klasy zerowej wśród okrętów – uczestników wojen morskich – ORP Błyskawicę. Była to niezwykła okazja spotkania się z historią tego najstarszego zachowanego niszczyciela – weterana II wojny światowej i jedynego bojowego okrętu alianckiego, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.

Uczniowie zwiedzali okręt w ramach obowiązkowych zajęć historii oraz innowacji pedagogicznej Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Uzupełnili w ten sposób wiedzę zdobytą niedawno na zajęciach na temat udziału Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ważnym elementem naszego krótkiego pobytu w Gdyni było złożenie hołdu marynarzom, którzy złożyli największą ofiarę na ołtarzu wolnej Polski. #SzkołaPamięta.

(Opis Krzysztof Murawski, rumia.edu.pl)

 • Szkoła Pamięta
  Szkoła Pamięta
 • Szkoła Pamięta
  Szkoła Pamięta
 • Szkoła Pamięta
  Szkoła Pamięta
 • Szkoła Pamięta
  Szkoła Pamięta
 • Szkoła Pamięta
  Szkoła Pamięta
 • Szkoła Pamięta
  Szkoła Pamięta
 • Szkoła Pamięta
  Szkoła Pamięta
 • Szkoła Pamięta
  Szkoła Pamięta
 • Szkoła Pamięta
  Szkoła Pamięta

 

W związku z rocznicą 11 listopada uczniowie przygotowali film pt. „11 listopada Narodowe Święto Niepodległości”.

 

17 listopada 2021 r. Amelia Dziewit z kl.6a zdobyła 1 miejsce w IV Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Wejherowie w kategorii solista, natomiast dwie uczennice z klasy 3c- Alicja Pacan i Jagoda Żbikowska wyśpiewały 3 miejsce w kategorii duet.

Gratulujemy!

(Opis Krzysztof Murawski, rumia.edu.pl)

 • Szkolny konkurs pieśni patriotycznej
  Szkolny konkurs pieśni patriotycznej
 • Szkolny konkurs pieśni patriotycznej
  Szkolny konkurs pieśni patriotycznej
 • Szkolny konkurs pieśni patriotycznej
  Szkolny konkurs pieśni patriotycznej
 • Szkolny konkurs pieśni patriotycznej
  Szkolny konkurs pieśni patriotycznej
 • Szkolny konkurs pieśni patriotycznej
  Szkolny konkurs pieśni patriotycznej

 

Wyniki Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej online:

kl.1-3 SP

 • 1 miejsce: Zuzanna Trzebiatowska kl.2b

kl.4-5 SP

 • 1 miejsce: Olivia Wójcik kl.4c
 • 2 miejsce: Julia Rojek kl.5a

wyróżnienie: Filip Filipiak kl.5a

Serdecznie gratulujemy! Dyplomy i nagrody zostaną przekazane osobiście przez p.Ewę Szmidt.

(Opis: E. Szmidt, J. Skałbania, M. Klamrowski)

 

Ucznowie wzięli udział w akcji BohaterON, upamiętniającej 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnującej pamięć o uczestnikach tego wydarzenia. Okolicznościowe dyplomy oraz przygotowane przez uczniów kartki można zobaczyć w galerii.

(Tekst: rumia.edu.pl)

 • BohaterON
  BohaterON
 • BohaterON
  BohaterON
 • BohaterON
  BohaterON
 • BohaterON
  BohaterON
 • BohaterON
  BohaterON
 • BohaterON
  BohaterON
 • BohaterON
  BohaterON
 • BohaterON
  BohaterON
 • BohaterON
  BohaterON
 • BohaterON
  BohaterON

 

7 marca 2022 r., w ramach innowacji pedagogicznej Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny odbyła się X edycja biegu Wilczym Tropem. Dzieci biegały na dystansie 1963 m. Dlaczego 1963 m.? To właśnie w 1963 r. poległ z bronią w ręku w walce z SB i MO Józef Franczak ps. Lalek, który był ostatnim poległym w boju partyzantem podziemia poakowskiego na terenie Polski. W 1939 r. uciekł z sowieckiej niewoli. Podczas wojny i po jej zakończeniu walczył w szeregach ZWZ-AK-WiN. Lalek brał udział w wielu zamachach na tzw. utrwalaczy władzy ludowej – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa.

Uczestnictwo w biegu upamiętniającym Józefa Franczaka i pozostałych żołnierzy podziemia niepodległościowego było całkowicie dobrowolne. Każde dziecko, które ukończyło bieg otrzymało drobną pamiątkę.

Wielkie podziękowania należą się organizatorom biegu – nauczycielom historii Krzysztofowi Murawskiemu i Maciejowi Klamrowskiemu oraz nauczycielkom wychowania fizycznego Joannie Głąb i Katarzynie Trościanko.

(Tekst: rumia.edu.pl)

 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym
 • Bieg Tropem Wilczym
  Bieg Tropem Wilczym

 

Na początku kwietnia 2022 r. klasy 4A i 4C, w ramach innowacji organizacyjno-metodycznej „Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny” – uczestniczyły w wycieczce do Gdańska, która obfitowała w wiele atrakcji.

Na początku dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej w Muzeum II Wojny Światowej. Miały okazję przyjrzeć się bliżej okresowi okupacji niemieckiej i zrozumieć, że każda wojna jest przyczyną ludzkich cierpień. Potem spacerowaliśmy uliczkami Głównego Miasta, podziwialiśmy symbole Gdańska – Żurawia, Bazylikę Mariacką, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Fontannę Neptuna. Ostatnim punktem wycieczki było dawne opactwo cystersów w Oliwie. Dzięki uprzejmości Gdańskiego Seminarium Duchownego zwiedziliśmy krużganki klasztorne, refektarz oraz stół, na którym podpisano pokój w Oliwie w 1660 r. Do Rumi wróciliśmy późnym popołudniem.

Wszyscy uczestnicy wycieczki, łącznie z opiekunami Panem Maciejem Klamrowskim, Panią Dorotą Cholewicką i Panem Krzysztof Murawskim – byli bardzo zadowoleni.

(Tekst: rumia.edu.pl)

 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska
 • Wycieczka do Gdańska
  Wycieczka do Gdańska

 

W ostatnim tygodniu kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Trzeciego Maja.

Z okazji 231 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja, historycy – Pan Krzysztof Murawski i Pan Maciej Klamrowski, przygotowali dla uczniów coś specjalnego – grę terenową „Gra o konstytucję!”. Dzieci miały za zadanie odszukać pytania dotyczące wydarzeń związanych z ogłoszeniem Konstytucji 3 Maja, które były ukryte na terenie placu przed szkołą oraz w okolicach boiska i na nie odpowiedzieć. Mogły przy tym korzystać ze specjalnie przygotowanego Monitora Królewskiego. Zajęcia odbyły się w ramach innowacji Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

(Tekst: rumia.edu.pl)

 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja
  Święto Konstytucji 3 Maja

 

W kwietniu 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Chrztu Polski. Uczniowie wraz z nauczycielami: Panem Krzysztofem Murawski, Panią Anną Rogowską oraz Panem Maciejem Klamrowskim przygotowali inscenizację przywołującą początki naszej ojczyzny.

Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości. Przygotowanie do uroczystości odbyło się na zajęciach historii oraz zostało zaplanowane w ramach realizacji innowacji pedagogicznej Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny.

(Tekst: rumia.edu.pl)

 • Chrzest Polski
  Chrzest Polski
 • Chrzest Polski
  Chrzest Polski
 • Chrzest Polski
  Chrzest Polski
 • Chrzest Polski
  Chrzest Polski
 • Chrzest Polski
  Chrzest Polski

 

W sobotę 4 maja 2022 r., uczniowie z Klubu Przyjaciół Małej Ojczyzny wraz z opiekunami Panem Krzysztofem Murawski i Panem Maciejem Klamrowskim uczestniczyli w wyprawie rowerowej do Pucka. Trasa wycieczki biegła przez Rezerwat przyrody Beka, wsie Osłonino i Rzucewo. Młodzi rowerzyści mieli niecodzienną okazję podziwiać walory przyrodnicze oraz historyczne Pobrzeża Kaszubskiego.

(Tekst: rumia.edu.pl)

 • Wycieczka do Pucka
  Wycieczka do Pucka
 • Wycieczka do Pucka
  Wycieczka do Pucka
do góry