Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z Bartoszem Januszewskim, autorem książki „Kino pod okupacją. Wojenne losy i postawy polskich filmowców (1939–1945)” – Działdowo, 25 sierpnia 2021

To najnowsza publikacja wydana przez Oddział IPN w Gdańsku i pierwsze spotkanie z udziałem autora.

  • Bartosz Januszewski (L) i Andrzej Rutecki.
    Bartosz Januszewski (L) i Andrzej Rutecki.

Spotkanie odbyło się w Kinie „Apollo” w Działdowie, a rozpoczął je wiceprezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” Andrzej Rutecki. Następnie o książce, historii filmu i środowiska filmowego w czasie okupacji opowiedział autor – Bartosz Januszewski – z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Wykład ilustrowany był fragmentami filmów.

Wydarzeniu towarzyszyła sprzedaż publikacji w promocyjnej cenie (książka dostępna jest również w sprzedaży wysyłkowej w księgarni IPN).

***

Książka „Kino pod okupacją. Wojenne losy i postawy polskich filmowców (1939–1945)” próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jakiej sytuacji znaleźli się polscy filmowcy w czasie II wojny światowej. Dramatyczne wybory, przed którymi wówczas stanęli i ich nie mniej tragiczne losy uświadamiają, że dla rodzimej kinematografii lata 1939–1945 były cezurą niemal apokaliptyczną. Potwierdzeniem tego jest m.in. zaprezentowana lista strat osobowych, jakie poniósł świat srebrnego ekranu.

Autorem publikacji jest Bartosz Januszewski – historyk, nauczyciel dyplomowany, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Autor kilku ekspozycji historycznych, m.in. „Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej” (wym. ekspozycja poprzedziła publikację). Swoje zainteresowania kieruje w stronę problematyki XX-wiecznych zbrodni wojennych i ludobójstwa, m.in. niemieckiego obozu Soldau.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie. Kolejne planowane jest we wrześniu br. w Pruszczu Gdańskim.

do góry