Nawigacja

Aktualności

88. urodziny kapitana Zbigniewa Sulatyckiego

„Dziękuję za wszystko, co zrobił Pan dla Polski jako inżynier i kapitan, jako pracownik sektora morskiego polskiej gospodarki, zaangażowany społecznik, bardzo aktywny publicysta, ale przede wszystkim jako gorący patriota” – napisał prezes IPN dr Karol Nawrocki w liście skierowanym do jubilata.

23 sierpnia 88. urodziny obchodził kapitan Zbigniew Sulatycki. Uroczystość odbyła się w sopockim Belwederku. W imieniu prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz całego Instytutu Pamięci Narodowej najlepsze życzenia jubilatowi złożył prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

W trakcie uroczystości wręczone zostały kwiaty oraz przekazany okolicznościowy list prezesa IPN skierowany do jubilata.

„Od lat troszczy się Pan o Polskę Morską – naszą bramę na świat, a jednocześnie zobowiązanie wobec przeszłych i przyszłych pokoleń. Na podziw zasługuje Pańskie zaangażowanie w walkę o to, by polska gospodarka morska stała się silna i konkurencyjna na tle innych państw, a nasza bandera dumnie sunęła po morzach i oceanach świata (…)”.

„Dla Instytutu Pamięci Narodowej szczególnie ważna jest Pańska aktywność we wspieraniu Radia Maryja i posługi Ojców Redemptorystów w Toruniu. Cztery miesiące temu Instytut Pamięci Narodowej dziękował za ich zaangażowanie na rzecz popularyzowania historii Polski, wyróżniając Ojców Redemptorystów nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej. Pan, Panie Kapitanie, należał do tych, którzy od samego początku wspierali to piękne toruńskie dzieło” – napisał prezes IPN.

W uroczystości uczestniczyli ministrowie, posłowie, samorządowcy, rektorzy wyższych uczelni, duchowni. Podczas spotkania odczytane zostały listy m.in. od prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz bp. Antoniego Pacyfika Dydycza.


Kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki

W 1951 roku Zbigniew Sulatycki ukończył we Wrocławiu Technikum Elektryczne i rozpoczął dalszą naukę w Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów w Szczecinie. Jako wyróżniający się uczeń został zauważony przez „Kapitana Kapitanów” – Konstantego Matyjewicza – Maciejewicza i dzięki jego staraniom został przeniesiony do Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, której to Maciejewicz był dyrektorem. Przed zakończeniem nauki w PSM-ce Kapitan Sulatycki zostaje wydalony ze szkoły przez władze komunistyczne za zatajanie informacji o ojcu, który był przedwojennym oficerem wojska polskiego.

Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w Marynarce Wojennej rozpoczął swoją morską przygodę w Polskich Liniach Oceanicznych, gdzie pracował na stanowiskach od marynarza do kapitana przechodząc całą ścieżkę marynarskiego awansu.

Warto też wspomnieć, że Kapitan Sulatycki pracował jako instruktor i wychowawca młodzieży na legendarnym polskim żaglowcu Dar Pomorza.

Zbigniew Sulatycki jako Kapitan pływał na jednostkach PLO oraz statkach zagranicznych armatorów. Powrócił na uczelnię i w 1973 roku został absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Dalsza droga zawodowa Pana Kapitana to praca w Urzędzie Morskim w Gdyni, Porcie Gdynia, w Międzyportowym Pilotażu Bałtyckim oraz jako niezależny ekspert przy Polskiej Izbie Handlu.

W latach dziewięćdziesiątych Pan Kapitan Zbigniew Sulatycki został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządzie Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej.

W 1995 roku założył Polskie Stowarzyszenie Morsko – Gospodarcze, w którym przez lata pełnił funkcję prezesa, a później prezesa honorowego.

W grudniu 2016 roku Pan Kapitan Zbigniew Sulatycki został powołany przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka w skład Konwentu Morskiego, który pełni funkcję organu doradczego, konsultacyjnego oraz opiniotwórczego Ministerstwa GMiŻŚ. Od samego początku Kapitan Sulatycki jest przewodniczącym Konwentu.

Biogram za: umg.edu.pl

do góry