Nawigacja

Aktualności

Rocznica Bitwy pod Brodnicą (18 sierpnia 1920 r.)

To jedno z najważniejszych starć stoczonych na Pomorzu w wojnie polsko-bolszewickiej. Zapraszamy na wystawę Delegatury IPN w Bydgoszczy, która w części poświęcona jest temu wydarzeniu.

18 sierpnia przypada kolejna rocznica Bitwy pod Brodnicą uważanej za jedną z najważniejszych potyczek stoczonych na Pomorzu w wojnie polsko-bolszewickiej. Dokładnie 18 sierpnia 1920 r. oddziały polskie pod dowództwem pułkownika Witolda Aleksandrowicza pokonały przeważające liczebnie wojska bolszewickie.

W czasie okrążania Warszawy około 4 tys. żołnierzy oddziałów bolszewickich dotarło 15 sierpnia aż do Brodnicy. Po wyparciu oddziałów polskich zajęli najważniejsze place i budynki w mieście. 18 sierpnia nastąpiła jednak kontrofensywa wojsk polskich dowodzonych przez płk. Witolda Aleksandrowicza i ppłk. Ignacego Mielżyńskiego.

Wojsko polskie liczące 2,5 tys. żołnierzy, wspomagane przez mieszkańców i pociąg pancerny „Wilk”, po kilku godzinach walk pokonało oddziały rosyjskie. Wieczorem 18 sierpnia 1920 r. Brodnica była wolna.

W Bitwie pod Brodnicą zginęło 35 Polaków. 18 sierpnia 2020 r, odbył się uroczysty pogrzeb ekshumowanych żołnierzy Wojska Polskiego z 362 Pułku Piechoty z Bydgoszczy. W ceremonii pogrzebowej udział wzięła Joanna Piskorz, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa wraz z dyrektorem Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem oraz naczelnikiem delegatury IPN w Bydgoszczy Edytą Cisewską.

Przed siedzibą IPN Bydgoszcz (ul. Wincentyny Teskowej 1) prezentowana jest wystawa „Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu. »Za Termopile starczą Wam piersi własne…«”. Część ekspozycji poświęcona jest właśnie Bitwie pod Brodnicą. Na wystawę zaprasza dyrektor IPN Gdańsk.

Autorami wystawy są dr Kamila Churska-Wołoszczak oraz Mirosław Sprenger z Referatu Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy.

do góry