Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy „Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu. Za Termopile starczą Wam piersi własne…” – Toruń, 14 sierpnia 1920 r.

W przeddzień 100. rocznicy bitwy warszawskiej Prezes IPN dr Jarosław Szarek otworzył najnowszą wystawę edukacyjną Delegatury IPN w Bydgoszczy. pt.: „Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu. Za Termopile starczą Wam piersi własne…”

Delegacja Instytutu Pamięci Narodowej złożyła także kwiaty przed tablicą poświęconąPAMIĘCI TYCH, KTÓRYM WINNIŚMY DŁUG WDZIĘCZNOŚCI ZA WOLNOŚĆ NASZĄ I EUROPY”.

***

Wystawa ukazuje konflikt polsko-bolszewicki z lat 1919–1921 w kontekście regionalnym, ogólnopolskim i europejskim. Ekspozycja prezentuje najważniejsze wątki zmagań, od genezy konfliktu, po jego kluczowe momenty i pierwszoplanowe postacie, które odegrały czołową rolę w odniesionym zwycięstwie. Opisuje także chronologicznie przebieg działań wojennych z sierpnia 1920 r. w regionie Kujaw, ziemi dobrzyńskiej i chełmińskiej.

Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Referatu Edukacji Delegatury IPN w Bydgoszczy (dr Kamila Churska-Wołoszczak, Mirosław Sprenger, współpraca Joanna Krzemień-Wiejak).

Wystawa będzie prezentowana w Toruniu do 28 sieprnia 2020 r. (Plac Teatralny 2, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu).

do góry