Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy elementarnej IPN „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920” (do 30 sierpnia) – Gdańsk

Wojna polsko-bolszewicka przeważnie kojarzy się z Bitwą Warszawską w sierpniu 1920 roku. Wokół tego konfliktu narosło przez dziesiątki lat wiele mitów. Dowiedz się więcej z wyjątkowej ekspozycji Instytutu Pamięci Narodowej.

Do 30 sierpnia przed siedzibą IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) zapraszamy do zwiedzania wystawy elementarnej IPN „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”.

Wojna polsko-bolszewicka przeważnie kojarzy się z Bitwą Warszawską w sierpniu 1920 roku. Wokół tego konfliktu narosło przez dziesiątki lat wiele mitów. Tymczasem wojna z Rosją Sowiecką zaczęła się jeszcze na początku 1919 r., gdy oddziały sowieckie uderzyły na polskie Wilno.

Kulminacja wojny z Sowietami przypadła jednak dopiero na rok 1920. Zdając sobie sprawę z agresywnych zapędów „czerwonych”, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podjął decyzję o przygotowaniu ofensywy na Ukrainie oraz zawiązaniu sojuszu z Ukraińską Republiką Ludową.

Polski atak ruszył 25 kwietnia 1920 r. i zakończył się wyzwoleniem Kijowa na początku maja. Sowiecka kontrofensywa zmusiła jednak Wojsko Polskie do odwrotu. Na początku sierpnia 1920 r. Armia Czerwona stała już pod Warszawą i zbliżała się do Lwowa. Jednak dzięki sukcesom polskiego wywiadu, skutecznemu dowodzeniu, błędom Sowietów oraz heroizmowi polskich żołnierzy udało się odeprzeć atak wroga i zadać mu ciężkie straty. Bitwa nad Niemnem, stoczona pod koniec września 1920 r., przypieczętowała polskie zwycięstwo w tej wojnie i zmusiła Sowietów do podpisania rozejmu w październiku 1920 roku.

Dnia 18 marca 1921 r. podpisano traktat pokojowy w Rydze, na mocy, którego wytyczono wschodnią granicę II Rzeczypospolitej.

Autor wystawy: Jacek Persa
Koncepcja plastyczna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
Recenzenci: dr Przemysław Benken, dr hab. Filip Musiał
Redakcja i korekta: Inga Jaworska-Róg
Projekt graficzny: Katarzyna Dinwebel

Powiązane wiadomości

do góry