Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy multimedialnej IPN „20 – 40 – 20”, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia – Gdańsk, 18 maja 2021

Najważniejszą częścią ekspozycji jest poruszający 30-minutowy film fabularny.

W historycznej Sali BHP w Gdańsku 18 maja odbyła się prezentacja wystawy multimedialnej IPN „20 – 40 – 20”. Otwarcia dokonał dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz; na uroczystości obecni byli przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz prezes Fundacji Promocji Solidarności Wojciech Kwidzyński.

Wymyśliliśmy taki oto pomysł, że spróbujemy połączyć losy tych ludzi: uczestników wojny polsko-bolszewickiej, bohaterów, którzy ocalili Polskę przed czerwoną zarazą. [...] Część z tych bohaterów, którzy gromili bolszewików, później przez tych samych bolszewików była mordowana w dołach katyńskich i o tym jest ta wystawa, o tym jest ten projekt – powiedział Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej, wyjaśniając tytuł wystawy.

Staramy się spojrzeć także oczami młodych ludzi. Co dla nich znaczą te daty? Co wówczas się wydarzyło? Jak wiemy, bez młodego pokolenia, bez edukacji, bez przekazywania dziedzictwa rodzin katyńskich nie ma ciągłości historii – podkreślił.

Gośćmi honorowymi wydarzenia były przedstawicielki Rodzin Katyńskich: Hanna Śliwa-Wielesiuk oraz Emilia Maćkowiak. Wystawa będzie dostępna do 13 czerwca, od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami sanitarnymi w Sali BHP może przebywać jednocześnie pięć osób.

***

Wystawa multimedialna „20-40-20”, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, ukazuje losy pięciu niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Na wystawie można zapoznać się z ich biogramami ukazanymi w nowoczesnej multimedialnej formie.

Najważniejszą częścią ekspozycji jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, można na chwilę przenieść się do lasu katyńskiego.

Wystawa powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodziliśmy w roku 2020: setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej.

Spot promujący wystawę:

Materiały IPN na temat Zbrodni Katyńskiej

► Bieżącą działalność BEN IPN można śledzić na portalu edukacja.ipn.gov.pl oraz centrumedu.ipn.gov.pl

do góry