Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” – Toruń, 2 lipca 2021

W piątek, 2 lipca o godzinie 12 na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu miało miejsce otwarcie wystawy plenerowej “Tu rodziła się opozycja”.

W 45. rocznicę protestów robotniczych z czerwca 1976 roku, Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę "TU rodziła się opozycja". To kolejna z cyklu wystaw "TU rodziła się Solidarność".

W czerwcu 1976 r. władze komunistyczne zapowiedziały podwyżki cen, obejmujące podstawowe artykuły spożywcze. Społeczeństwo odpowiedziało 25 czerwca, gdy zastrajkowało 97 zakładów pracy. W Radomiu, Ursusie i Płocku robotnicy wyszli na ulice. Setki uczestników protestów było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1500 zwolnionych z pracy. 

- Narodziły się ugrupowania, tak zwanej opozycji demokratycznej, które robiły kawał dobrej roboty. One oswajały ludzi z tym, że można przeciwstawiać się temu systemowi. To był zaczyn Solidarności  - podkreślili prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN i Jan Wyrowiński, prezes Społecznego Komitetu Solidarni Toruń Pamięta

- Toruń na opozycyjnej mapie regionu zajmuje bardzo ważne miejsce. Tutaj m.in. studenci, pracownicy naukowi UMK i młodzież zrzeszona w duszpasterstwie ojców jezuitów podejmowali liczne inicjatywy, którymi wyrażali swój sprzeciw wobec dyktatury komunistycznej i budowali postawy obywatelskiej – wyjaśniała podczas otwarcie współautorka wystawy dr Kamila Churska – Wołoszczak z IPN Bydgoszcz - Najliczniejsze protesty miały miejsce w bydgoskich zakładach „Stomil” oraz pomorskiej Odlewni i Emalierni w Grudziądzu. Tam również zwolniono największą liczbę pracowników 

Powstanie ogólnopolskich organizacji – KOR i ROPCIO – zaktywizowało osoby o nastawieniu antysystemowym. - Niewielu może zrobić tak wiele, dzięki tym ludziom żyjemy w wolnej Polsce, postawili tamę złu, przezwyciężyli strach – mówił Jan Wyrowiński, przewodniczący Rady Konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej przy wojewodzie kujawsko-pomorskim.

Poznając historię tamtych dni lepiej rozumiemy to co dzieje się dziś – podsumował marszałek województwa kujawsko – pomorskiego Piotr Całbecki.

Wystawa będzie dostępna do 23 lipca.

do góry