Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Wąbrzeźno i powiat wąbrzeski w latach 1945–1956. Szkice z dziejów politycznych” – Wąbrzeźno, 29 czerwca 2021

Jak wyglądało życie w powiecie wąbrzeskim w pierwszych latach po II wojnie światowej? Jak mieszkańcy reagowali na zakończenie okupacji niemieckiej, wejście Armii Czerwonej i instalowanie komunizmu w Polsce? Jaka była historia oddziałów podziemia niepodległościowego czyli „wąbrzeskich niezłomnych”? Dlaczego w Wąbrzeźnie powstał Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i kto go tworzył? Czy z wąbrzeskiego aresztu można było uciec?

  • Remigiusz Ławniczak i Regina Dąbkowski (pracownicy Delegatury IPN w Bydgoszczy)
    Remigiusz Ławniczak i Regina Dąbkowski (pracownicy Delegatury IPN w Bydgoszczy)

29 czerwca 2021 r. w Wąbrzeskim Domu Kultury w Wąbrzeźnie odbyła się promocja pracy zbiorowej „Wąbrzeźno i powiat wąbrzeski w latach 1945–1956. Szkice z dziejów politycznych” pod redakcją Remigiusza Ławniczaka. Publikacja powstała dzięki współpracy Wąbrzeskiego Domu Kultury, który jest wydawcą, z Instytutem Pamięci Narodowej odpowiedzialnym za opiekę merytoryczną. Autorami siedmiu artykułów są Regina Dąbkowska, Alicja Paczoska-Hauke, Remigiusz Ławniczak (pracownicy IPN), oraz Grzegorz Banas i ks. Paweł Dąbrowski (przedstawiciele lokalnej społeczności).

W promocji udział wzięli twórcy oraz dyrektor WDK Gizela Pijar, którzy opowiedzieli o genezie powstania książki. Pomysł zrodził się podczas sympozjum, odbytego w marcu 2019 r. w tym samym miejscu, poświęconego Żołnierzom Niezłomnym z ziemi wąbrzeskiej. Uczestnicy dowiedzieli się o nieopisanych dotychczas wątkach z historii miasta i powiatu, m.in. o działalności podziemia niepodległościowego, powstaniu Urzędu Bezpieczeństwa, przestępstwach Armii Czerwonej i życiu codziennym mieszkańców.

Wśród zebranych na sali obecni byli członkowie rodziny Eugeniusza Pająka, komendanta MO w Wąbrzeźnie, który został zamordowany przez Armię Czerwoną w lipcu 1945 r. Wśród zaproszonych gości znalazły się ponadto autorki rysunków umieszczonych w książce Kinga Kamińska i Justyna Meyer, korektor Aneta Jaworska i przedstawiciel Wąbrzeskich Zakładów Graficznych, które wydrukowały publikację.

 

Ze wstępu publikacji:

Pierwszy tekst autorstwa Remigiusza Ławniczaka ma charakter wpro­wadzający, sygnalizuje najważniejsze problemy, które zostaną rozwinię­te w kolejnych rozdziałach. Autor omawia m.in. tworzenie powojennej administracji. Kolejny artykuł, także przygotowany przez R. Ławniczaka, opowiada o sytuacji społeczeństwa powiatu w 1945 r. Przedstawiono w nim rozmaite dziedziny życia społecznego, które miały wpływ na nastro­je mieszkańców regionu i ich stosunek do instalowanego reżimu.

Dwa następne rozdziały opisują działalność powojennej konspiracji antykomunistycznej. Referat sporządzony przez Reginę Dąbkowską doty­czy historii oddziału Henryka Siwonia „Ruczaja”. Autorka przedstawiła dotychczasowy stan badań oraz podjęła próbę zarysowania całokształtu działalności organizacji. Alicja Paczoska-Hauke przygotowała rys histo­ryczny oddziału Jana Fursy. Sporządziła charakterystykę grupy, opisując jej aktywność oraz późniejsze represje w stosunku do partyzantów. Co ważne, poruszyła kwestię poszukiwania ich doczesnych szczątków.

Wąbrzeskiemu aparatowi represji poświęcone są dwa teksty autor­stwa Grzegorza Banasia, nauczyciela z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Działowskiego w Wąbrzeźnie. W pierwszym – skupił się na przedstawieniu początków działalności Urzę­du Bezpieczeństwa, w drugim – opisał ucieczki z lokalnego więzienia.

Ostatni rozdział przygotował ks. Paweł Dąbrowski. Dotyczy on aresztu mieszczącego się w budynku Sądu Rejonowego. W zamyśle ta część książki ma charakter albumowy, jej wyróżnikiem jest bogata do­kumentacja fotograficzna. Tym bardziej wyjątkowa, ponieważ budynek w niedalekiej przyszłości zostanie przebudowany i straci swój dotychcza­sowy charakter.

{GALERIA:599864}

Relacja w TVP Bydgoszcz.

Przy okazji warto wspomnieć o wydanej w 2005 r. publikacji „Historia Wąbrzeźna w latach 1945–1990” prof. Mirosława Golona (obecnie dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku). Publikacja była jedną z pierwszych poświęconych historii Wąbrzeźna w okresie PRL, choć nie mogła wówczas ująć wszystkich wątków związanych zwłaszcza z działalnością policji politycznej (z uwagi na ówczesne ograniczenia w dostępie do materiałów byłej komunistycznej policji politycznej).

do góry