Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Władysława Buszkiewicza ps. „Głóg” (1911–1982) – Gdynia, 29 kwietnia 2021

Oddajemy hołd obrońcy ojczyzny w 1939 r., żołnierzowi Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, współpracownikowi Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” i Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Uroczystej prezentacji dokona prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W ramach obchodów 43. rocznicy powstania WZZ Wybrzeża w Gdyni (ul. Obrońców Wybrzeża 13) 29 kwietnia o godz. 13.00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Władysława Buszkiewicza ps. „Głóg” (1911-1982), obrońcy ojczyzny w 1939 r., żołnierza Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, współpracownika Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” i Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

W programie wystąpienie prezesa IPN dr. Jarosława Szarka i zaproszonych gości oraz poświęcenie upamiętnienia przygotowanego przez OBUWiM IPN Gdańsk. Tablicę poświęci ks. kanonik dr Krzysztof Drews z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni.

Z powodu pandemii uroczystość bez udziału publiczności. Przestrzegając obostrzeń sanitarnych zapraszamy wyłącznie przedstawicieli mediów.  

Następnie o godz. 13.30 na cmentarzu katolickim przy ul. Malczewskiego w Sopocie odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przez prezesa IPN na nowym nagrobku Władysława Buszkiewicza, wyremontowanym przez OBUWiM w Gdańsku w ramach realizacji ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Kwiaty zostaną również złożone na grobie Jana Samsonowicza.

Polecamy folder OBUWiM z cyklu "Weterani walk o wolność i niepodległość Polski" poświęcony Władysławowi Buszkiewiczowi.

– Wielką radość przyniosło Pracownikom OBUWiM i wszystkim zaangażowanym w upamiętnienie pięknej historii walki Polaków o wolność, nawiązanie kontaktu z rodziną św. Władysława Buszkiewicza. Gdyby nie obecne ograniczenia związane z zarazą, to właśnue członkowie rodziny byliby głównymi gospodarzami uroczystości przy odsłonięciu tablicy pamiątkowej w Gdyni przy ul. Obrońców Wybrzeża i przy nagrobnym pomniku weterana na Cmentarzu Katolickim w Sopocie przy ul. Malczewskiego. Mamy jednak już kontakt i pewność, że najbliżsi tak zasłużonego żołnierza z lat II wojny światowej, a później uczestnika antykomunistycznej opozycji będą wspólnie z nami brali udział w przyszłości w upamiętnieniach i popularyzacji wiedzy o życiu Władysława Buszkiewicza i o wielkich sprawach, którym służył dla dobra naszej ojczyzny – Polski – podkreśla prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

OBUWiM IPN Gdańsk dotychczas upamiętnił tablicami następujących działaczy i współpracowników WZZ z terenu Pomorza:

Jana Samsonowicza (Gdański Uniwersytet Medyczny, hol budynku nr 1 ul. Dębinki 7);

Andrzeja Butkiewicza (ul. Świętego Ducha 37/39, Gdańsk);

Stanisława Kowalskiego (ul. Biała 12, Gdańsk);

Henryka Lenarciaka (ul. Obrońców Wybrzeża 4C, Gdańsk);

Marylę Płońską (ul. Wejhera 3, Gdańsk);

Macieja Miatkowskiego (ul. Pomorska 94, Gdańsk);

Tomasza Wojdakowskiego (al. Grunwaldzka 581, Gdańsk);

Alinę Pienkowską-Borusewicz (ul. Fitelberga 8, Gdańsk);

Magdalenę Modzelewską-Rybicką (al. Wojska Polskiego 20, Gdańsk);

Jana Koziatka (ul. Leśny Stok 4, Gdańsk).


do góry