Nawigacja

Aktualności

„Jaki znak Twój?” – dyskusja i koncert w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (online) – Gdańsk, 1 marca 2021

Partnerem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

W auli im. Jana Pawła II przy Gdańskim Seminarium Duchownym 1 marca odbyło się spotkanie pt. „Jaki znak Twój?” podzielone na bloki dyskusyjne pt.: „Niezłomni wyklęci”, „»Ojczyzna to jest moja Matka« – nauczanie św. Jana Pawła II o patriotyzmie, „Edukacja patriotyczna we współczesnej Polsce.”

Uczestnicy dyskusji – historycy, dziennikarze, animatorzy wydarzeń historycznych, pasjonaci tematyki Żołnierzy Wyklętych – zajęli się tematem postawy miłości do ojczyzny. Przywołali wspomnienia o żołnierzach niezłomnych, jak również nauczanie św. Jana Pawła II o patriotyzmie.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku: prof. Piotr Niwiński (związany również z Uniwersytetem Gdańskim), Krzysztof Drażba i Jan Hlebowicz. Prof. Piotr Niwiński w pierwszym z paneli dyskusyjnych opowiedział m.in. o genezie święta Żołnierzy Wyklętych, poszukiwaniach ich szczątków, badaniach naukowych nad historią tego tematu. Przywołał również swoje osobiste doświadczenia – w trakcie wieloletnich działań związanych z dziejami 5. Wileńskiej Brygady AK poznał wielu Żołnierzy Wyklętych bądź członków ich rodzin.

W jakim punkcie procesu przywracania pamięci, popularyzowania wiedzy, edukowania o żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego jesteśmy obecnie?
 
Jak należy uczyć o żołnierzach wyklętych, aby z jednej strony kontynuować proces oddawania im należnego miejsca w historii Polski, a z drugiej – unikać łopatologii i uproszczeń nierzadko obecnych w przekazie o podziemiu antykomunistycznym?
 
Historia zbrojnego podziemia powojennego dostarcza z pewnością całego wachlarza filmowych scenariuszy, w których bohaterstwo, odwaga, sprzeciw wobec terroru i totalitarnego państwa, mieszają się z bezradnością, poczuciem osamotnienia, walką o przetrwanie i pewnie też – szczególnie w ostatnim etapie – frustracją. Czy tę całą gamę różnych emocji i postaw udało się oddać w jakimkolwiek współczesnym dziele filmowym poświęconym tematyce żołnierzy niezłomnych?
 
Na te i wiele innych pytań odpowiadali historycy Krzysztof Drażba i Jan Hlebowicz oraz filmoznawca prof. Krzysztof Kornacki (Uniwersytet Gdański).

Po spotkaniu odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego. Transmisja z wydarzenia dostępna jest na kanale YouTube Bractwa św. Pawła.

Transmisja:

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Gladius Gloriae. Partnerzy wydarzenia: IPN Gdańsk, Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne, Bractwo św. Pawła, Fundacja Stefczyka, Totalizator Sportowy, Gość Niedzielny, Radio Gdańsk.

PROGRAM
  • Plakat promujący wydarzenie „Jaki znak Twój?” – dyskusja i koncert w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (online)

17:00 – 17:30 blok I: Niezłomni wyklęci.

Prowadzący: ks. Krzysztof Ławrukajtis (Bractwo św. Pawła);
uczestnicy panelu:  Prof.  Niwiński (IPN), Waldemar Szczuka (Gladius Gloriae).

17:30 – 18:00 pytania

18:00 – 18:30 blok II: „Ojczyzna to jest moja Matka” – nauczanie św. Jana Pawła II o patriotyzmie

Prowadzący: Alicja Samolewicz-Jeglicka (Radio Gdańsk);
uczestnicy panelu: ks. dr Krzysztof Drews (GSD), ks. dr Maciej Kwiecień (Radio Plus).

18:30 – 19:00 pytania

19:00 – 19:30 blok III: Edukacja patriotyczna we współczesnej Polsce.

Prowadzący: Jan Hlebowicz (IPN);
uczestnicy panelu: Krzysztof Drażba (IPN), dr hab. Krzysztof Kornacki (prof. UG)

19:30 – 20:00 pytania

20:00 – 21:00 koncert 

21:00 – podsumowanie i zakończenie.

do góry