Nawigacja

Aktualności

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Waplewie Wielkim – 1 marca 2021

Patronat nad wydarzeniem objął Oddział IPN w Gdańsku.

Z inicjatywy Stefana Kukowskiego – Wielkiego Mistrza Konfederacji oraz Piotra Steca – Wielkiego Radcy Konfederacji Orderu Świętego Stanisława zorganizowano Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który rozpoczął się Mszą świętą koncelebrowaną przez proboszcza ks. Arkadiusza Borzyszkowskiego w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Waplewie Wielkim. Szafarzem był Antoni Fila (kawaler Orderu Świętego Stanisława). Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Szwadronu Kawalerii im. Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich oraz Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Elbląga.

W uroczystość wprowadziła zebranych homilia ks. Arkadiusza Borzyszkowskiego o Żołnierzach Niezłomnych. Wielki Kanclerz Kapituły Stefan Kukowski wraz z głównym animatorem tulickich uroczystości Piotrem Stecem wręczyli księdzu proboszczowi Medal „100-lecia Roku Jana Pawła II” za wieloletnie propagowanie kultury chrześcijańskiej i idei św. Jana Pawła II. „Preamiano incitat” – nagradzając  zachęcać – co spotkało się z gorącymi oklaskami wiernych tej parafii i wielu zaproszonych gości. Po Mszy świętej kawalkada aut udała się pod pomnik Inki w Tulicach.

Wartę honorową trzymali przy pomniku „Inki” w Tulicach strażnicy Zakładu Karnego w Sztumie. Dołączyli do nich przedstawiciele Szwadronu Kawalerii. Uroczystość poprowadził Piotr Stec, prosząc księdza Borzyszkowskiego o modlitwę za wszystkich Żołnierzy Niezłomnych. Potem nastąpiło składanie wiązanek i zniczy pamięci przez wielu zebranych na tej patriotycznej uroczystości. Przeorat Pomorski  reprezentował kawaler Andrzej Zblewski.  Była też sposobność wręczenia przez płk. Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Juliana Michasia „Medalu 100-lecia Bitwy Warszawskiej” przyznanemu przez Zarząd Krajowy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Stefanowi Kukowskiemu za inicjowanie i organizowanie wielu akcji ogólnopolskich w roku 100-lecia Niepodległości. Odznaczony odbierając medal  podkreślił, iż jest to wyróżnienie także dla wielu współorganizatorów Roku 100-lecia.

W czasie tak podniosłej uroczystości rotmistrz kawalerii Adam Zając wręczył kawalerzystom dwie nominacje. Wśród uczestników spotkania byli też reprezentanci Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Szwadron Powiśle” z liderem Arkadiuszem Dzikowskim na czele oraz wójt gminy Stary Targ Wiesław Kaźmierski. Krótką część artystyczną pieśni patriotycznych przygotował  Bogusław Tadrowski (kawaler w Orderze) szef Klubu Gazety Polskiej II z Elbląga ze swoim zespołem, rozpoczynając hymnem narodowym.  Po uroczystościach Kawaler Antoni Fila, mając do pomocy kawalera Zdzisława Frątczaka, przygotował i rozdawał gorącą kawę i herbatę oraz kiełbasy z grilla. Mimo, iż nie było mrozu, posiłek sprawił wszystkim wielką radość. Całość uroczystości była nagrywana przez ekipę TVP 3 i eksponowana w głównym wydaniu „Panoramy” –  jako początek uczczenia „Żołnierzy Wyklętych” na Pomorzu Gdańskim. Uroczystości zostały objęte patronatem przez wiceministra Jarosława Sellina, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Karola Nawrockiego – dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Tak uczciliśmy heroiczność naszych Ojców.

(zdjęcia i tekst: Stefan Kukowski)

do góry