Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Upamiętnienia, dyskusja online, koncert, wystawa. Zapraszamy na briefing prasowy poświęcony inicjatywom IPN Gdańsk w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 26 lutego 2021

Konferencji będzie towarzyszyła prezentacja okolicznościowej monety „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” – Kazimierz Kamieński »Huzar«” Narodowego Banku Polskiego.

W siedzibie IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) 26 lutego o godz. 10.00 odbędzie się briefing prasowy poświęcony inicjatywom IPN Gdańsk w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Działania zaprezentuje prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk wraz ze współpracownikami.

Podczas wydarzenia dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku Wiktor Kamiński zaprezentuje okolicznościową srebrną monetę o nominale 10 zł z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Kazimierz Kamieński »Huzar«”. Emisja monety nastąpiła 18 lutego 2021 roku.

 

Kazimierz Kamieński „Huzar” (1919–1953) – żołnierz Września '39, w czasie wojny walczył z okupantem sowieckim i niemieckim; następnie związany ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość, był jednym z dowódców 6. Wileńskiej Brygady WiN. Zamordowany 11 października 1953 r. w więzieniu w Białymstoku. Jego nazwisko jest jednym z symboli walki o wolną Polskę.

Briefing odbędzie się w audytorium IPN Gdańsk z zachowaniem środków ostrożności (prosimy o włożenie maseczek, dezynfekcję rąk oraz zachowanie dystansu społecznego). Równolegle spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

do góry