Nawigacja

Aktualności

Upamiętnienia, dyskusja online, koncert, wystawa. W siedzibie Oddziału IPN w Gdańsku odbył się briefing prasowy poświęcony inicjatywom IPN Gdańsk w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 26 lutego 2021

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja okolicznościowej monety „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” – Kazimierz Kamieński »Huzar«” Narodowego Banku Polskiego.

W siedzibie Oddziału IPN Gdańsk odbył się briefing prasowy poświęcony inicjatywom Oddziału IPN w Gdańsku w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Słowo wstępu wygłosił prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, który zarysował historię i podkreślił znaczenie tego święta:

Od strony prawnej obchodzimy to święto od dziesięciu lat, ale tak naprawdę, kiedy tylko było można, w kręgu rodzinnym [...] pamiętano o tym ciężkim, trudnym, bohaterskim czasie walki z systemem komunistycznym, tej wojny po wojnie, tej drugiej wojny.

Następnie głos zabrali Katarzyna Lisiecka – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, a także Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Przedstawili oni szczegółowe plany poszczególnych komórek IPN związane z uroczystościami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (program wydarzeń dostępny jest na naszej stronie).

Gościem wydarzenia był dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku Wiktor Kamiński, który zaprezentował okolicznościową srebrną monetę o nominale 10 zł z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Kazimierz Kamieński »Huzar«”. Emisja monety nastąpiła 18 lutego 2021 roku (emisji monety towarzyszą materiały promocyjne, dostępne w załącznikach).

 

Dyrektor gdańskiego NBP wspomniał również poprzednie emisje monet, które związane były z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także przedstawił dalsze działania związane z upamiętnieniem historycznych wydarzeń. Odbędą się one przy współpracy z Oddziałem IPN w Gdańsku jeszcze w tym roku.

Kazimierz Kamieński „Huzar” (1919–1953) – żołnierz Września '39, w czasie wojny walczył z okupantem sowieckim i niemieckim; następnie związany ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość, był jednym z dowódców 6. Wileńskiej Brygady WiN. Zamordowany 11 października 1953 r. w więzieniu w Białymstoku. Jego nazwisko jest jednym z symboli walki o wolną Polskę.

 

Briefing jest dostępny on-line na profilu Oddziału IPN w Gdańsku

do góry