Nawigacja

Aktualności

Nie żyje Szczepan Siekierka – wieloletni prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów

15 stycznia 2021 r. zmarł w wieku 92 lat Szczepan Siekierka, działacz kresowy, żołnierz Armii Krajowej.

Szczepan Siekierka całe swoje życie poświęcił na dokumentowanie i upamiętnianie tragicznych losów Polaków, którzy w czasie niemieckiej i sowieckiej okupacji padli ofiarą OUN i UPA. W 2017 roku Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, którego był prezesem, zostało uhonorowane nagrodą IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. Szczepan Siekierka odbierając nagrodę powiedział: „W minionych latach fałszywie zakładano, że prawda historyczna o ukraińskich zbrodniach miałaby szkodzić polskiej racji stanu. Dzisiejsza nagroda Kustosza dla Stowarzyszenia, jakie reprezentuję, to ukoronowanie naszej wieloletniej pracy”.

– Pięć miesięcy temu gościliśmy pana Szczepana na terenie Oddziału IPN w Gdańsku podczas wzruszającej uroczystości odsłonięcia upamiętnienia Ukraińców ratujących Polaków. Główna część ceremonii miała miejsce w toruńskim Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Pamiętam niezwykłe wystąpienie Szczepana Siekierki – mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Na uroczystości obecna była delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z prezesem dr. Jarosławem Szarkiem i przewodniczącym Kolegium IPN prof. Wojciechem Polakiem. Oddział IPN w Gdańsku i Delegaturę w Bydgoszczy reprezentował dyrektor, prof. Mirosław Golon.


Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów (SUOZUN) to organizacja pozarządowa z siedzibą we Wrocławiu, działająca na rzecz upamiętnienia tragicznego losu Polaków, którzy w latach 1943–1945 padli ofiarami zbrodni ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA. Praca Stowarzyszenia polega na ujawnianiu tych zbrodni i gromadzeniu dotyczącej ich dokumentacji, a także przeciwdziałaniu fałszowaniu informacji na temat stosunków polsko-ukraińskich.

Stowarzyszenie posiada własne archiwum, w którym zgromadziło ponad 20 tys. relacji bezpośrednich świadków ludobójstwa, a także unikalne fotografie. Wspomnienia zbierane są na bieżąco, a byli mieszkańcy Kresów Wschodnich nadal odpowiadają na apele, przysyłając swoje relacje. W zakresie dokumentowania zbrodni OUN i UPA Stowarzyszenie od lat współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej.

Od 1992 roku Stowarzyszenie wydaje kwartalnik historyczno-publicystyczny „Na Rubieży”. Opublikowało też kilka książek, dokumentujących mordy dokonane na Polakach na obszarach należących przed wojną do województw: tarnopolskiego, lwowskiego i stanisławowskiego, a także publikację o zbrodniach na duchowieństwie rzymskokatolickim. Publikacji doczekały się też wspomnienia świadków oraz przewodnik po pomnikach, mogiłach i innych miejscach pamięci poświęconych ofiarom zbrodni OUN i UPA.

Do celów Stowarzyszenia należy wspieranie i organizowanie budowy pomników oraz tablic pamiątkowych upamiętniających zbrodnie na ludności polskiej. Z inicjatywy Stowarzyszenia w 1999 roku wybudowano we Wrocławiu pomnik Ofiar Zbrodni Ludobójstwa Ludności Polskiej, który upamiętnia Polaków zamordowanych przez OUN i UPA.  Stowarzyszenie nie tylko upamiętnia ofiary ukraińskich zbrodni i działa na rzecz ustalenia faktów o ich sprawcach, ale także honoruje Ukraińców, którzy pomagali swym polskim sąsiadom z narażeniem własnego życia. Dzięki działaniom SUOZUN udało się ustalić dziesiątki nazwisk ukraińskich Sprawiedliwych, którzy informowali Polaków o grożącym im niebezpieczeństwie. W 2007 roku IPN wydał na ten temat publikację pt. „Kresowa księga sprawiedliwych 1939–1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA”.

do góry