Nawigacja

Aktualności

Zapowiadamy konkursy o historii Grudnia '70. Do wygrania nagrody ufundowane przez NBP i IPN. Startujemy 11 grudnia!

Poznaj najważniejsze miejsca związane z robotniczym protestem, jaki miał miejsce na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Tragiczny w skutkach zryw, w wyniku którego na ulicach Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina od kul zginęło co najmniej 45 osób, doprowadził do konsolidacji opozycji demokratycznej, co 10 lat później zaowocowało powstaniem „Solidarności”.

O KONKURSIE

Zapraszamy do udziału w czterech konkursach poświęconych historii Grudnia '70. Trzy z nich zostały przygotowane w oparciu o aplikację ActionTrack i są formą spaceru w miejscach związanych z Grudniem '70. W jego trakcie można będzie odwiedzić pomniki, groby, ulice w których działy się historyczne wydarzenia; gra bazuje na archiwaliach IPN, wspomnieniach, zdjęciach i filmach. Czwarty konkurs przygotowany został w aplikacji Kahoot i jest formą quizu o historii Grudnia '70.

Trzy wymienione gry ActionTrack podzielone zostaną terytorialnie: na spacery po Gdańsku, Gdyni i Elblągu; każdy z nich występuje w wersji stacjonarnej (spacer można będzie przejść przed ekranem komputera), a także terenowej, która będzie wymagała odwiedzenia tych miejsc.

 

NAGRODY

Dla trzech zwycięzców wersji terenowej mamy trzy specjalne nagrody, które zostały ufundowane przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Gdańsku. NBP od wielu lat uczestniczy w propagowaniu polskiej historii m. in. przez emisję okolicznościowych, pięknych numizmatów. Upamiętniają one wydarzenia z historii Polski, bądź historyczne postacie. Każdy z trzech laureatów wymienionych konkursów otrzyma zatem monetę NBP: może to być srebrna moneta poświęcona 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II (mamy jeden egzemplarz) lub moneta poświęcona 40. rocznicy powstania „Solidarności” (mamy dwa egzemplarze).

 • 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” (moneta kolekcjonerska NBP, jedna z nagród w naszym konkursie)
  40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” (moneta kolekcjonerska NBP, jedna z nagród w naszym konkursie)
 • 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Srebrna moneta jest nagrodą w konkursie
  100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Srebrna moneta jest nagrodą w konkursie

 

Ponadto przygotowaliśmy dla zwycięzców piękne wydawnictwa książkowe: album Zbrodnia bez kary. Grudzień ’70 w Gdyni. Przebieg wydarzeń, represje, walka o prawdę, najdłuższy proces III RP (pięć egzemplarzy) i książkę Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia ‘70 (również dla pięciu zwycięskich uczestników).  Natomiast wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymają okolicznościowe koszulki.

 

KIEDY ZACZNIEMY KONKURSY? KIEDY WRĘCZYMY NAGRODY?

Nasze konkursy wystartują na stronie IPN 11 grudnia i potrwają do 20 grudnia włącznie. Rozwiązanie konkursów nastąpi 21 grudnia. Trzy główne nagrody – monety ufundowane przez NBP – pragniemy wręczyć zwycięzcom w obecność przedstawicieli NBP i IPN w dniu 22 grudnia br. na placu Solidarności pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Pozostałe nagrody wyślemy pocztą.

Aplikację ActionTrack można pobrać ze Sklepu GooglePlay, natomiast quizy Kahoot są dostępne on-line.

Zapraszamy na naszą stronę i na media społecznościowe od 11 grudnia!

 • #1
  #1
 • #2
  #2
 • #3
  #3
 • #4
  #4

***

Organizatorem konkursu jest Oddział IPN w Gdańsku przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim Oddziałem Okręgowym w Gdańsku.

do góry