Nawigacja

Aktualności

Promocja książki IPN Gdańsk „Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia '70” (online) – Gdańsk, 16 grudnia 2020

Dyskusja wokół wydawnictwa transmitowana przez IPNtv odbyła się z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz autorów – dr. Piotra Abryszeńskiego i dr. Daniela Gucewicza.

Jak zareagował Kościół katolicki na rewoltę grudniową? W jaki sposób trójmiejscy duchowni wspierali strajkujących? Czy kapłani uczestniczyli w nocnych pogrzebach?

Odpowiedzi padły 16 grudnia 2020 w siedzibie IPN Gdańsk podczas promocji online książki „Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia '70” z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz autorów – dr. Piotra Abryszeńskiego i dr. Daniela Gucewicza.
 

– Ta bardzo dobrze udokumentowana publikacja wypełnia badawczą lukę, dotyka mniej rozpoznanego aspektu Grudnia ‘70. To z jednej strony opowieść o postawie prymasa Wyszyńskiego i lokalnych biskupów. Z drugiej o niezłomnych kapłanach takich jak ks. Hilary Jastak. Dzięki tej książce okazuje się, że nie był on sam – podkreślił prezes IPN dr Jarosław Szarek, otwierając dyskusję.

– Nawoływanie do spokoju było jedynym możliwym rozwiązaniem. Chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo strajkujących i ich bliskich. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia swoich parafian księża nie mogli się po prostu zachować inaczej – mówili współautorzy publikacji dr Piotr Abryszeński i dr Daniel Gucewicz.

Autorzy, bazując na szeroko zakrojonej kwerendzie źródłowej, ukazują w publikacji postawę biskupów i zwykłych księży, ich działania i wypowiedzi. Omawiają także posunięcia władz komunistycznych wobec duchowieństwa oraz inne wątki z zakresu polityki wyznaniowej na początku lat siedemdziesiątych XX w. Książka stanowi pierwszą próbę kompleksowego zmierzenia się z tą problematyką.

Spotkanie poprowadził dr Piotr Brzeziński. Słowo wstępne wygłosił prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Dyskusja była transmitowana online za pośrednictwem IPNtv. Zachęcamy do oglądania.

Grudzień ’70 to jeden z najbardziej tragicznych epizodów w historii PRL, który urósł do rangi symbolu. Stał się również ważną cezurą w relacjach państwo-Kościół. Duchowni musieli się wówczas zmierzyć z trudnym zadaniem moralnym i duszpasterskim. Jak w obliczu takiego dramatu mówić o miłości bliźniego i przebaczeniu? Brutalna pacyfikacja strajków przyniosła wiele ofiar, a w polskich domach zagościły rozpacz i cierpienie, niekiedy trauma, ale też gniew…

do góry