Nawigacja

Aktualności

IPN Gdańsk apeluje do prezydent Miasta Gdańska o pełną ochronę i kompleksowy monitoring na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu

„To nie pierwsza profanacja krzyża na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu. Bohaterom pochowanym na Zaspie należy się nasza szczególna troska” – pisze prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

  • Cmentarz Ofiar Hitleryzmu

IPN Gdańsk w pełni popiera wszystkie protesty przeciwko niedawnej profanacji krzyża na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie, w tym stanowiska Stowarzyszenia „Godność” oraz dyrektora Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Jednocześnie dziękujemy za szybką i stanowczą reakcję władz Miasta Gdańska – wyrażone oburzenie wobec aktu wandalizmu, a także natychmiastowe wyczyszczenia krzyża.

Zważywszy na fakt, że do profanacji krzyża w tym miejscu doszło już po raz kolejny, w liście do prezydent Aleksandry Dulkiewicz apelujemy o pełną ochronę jednego z najważniejszych miejsc pamięci o ofiarach II wojny światowej na terenie Gdańska poprzez zamontowanie kompleksowego, profesjonalnego systemu monitoringu.

Publikujemy pełną treść listu wysłanego przed paroma dniami od dyrektora IPN Gdańsk do prezydent Miasta Gdańska. W załącznikach znajdują się protesty Stowarzyszenia „Godność” i Muzeum Stutthof w Sztutowie.


„Szanowna Pani Prezydent,

ze względu na powtarzające się od lat akty wandalizmu na jednym z najważniejszych miejsc pamięci o ofiarach II wojny światowej na terenie Gdańska, jakim jest Cmentarz Ofiar Hitleryzmu na Zaspie, prosimy o stosowną reakcję. Biorąc pod uwagę ogromną historyczną rangę tego miejsca, porównywalną z Westerplatte, Pocztą Polską w Gdańsku oraz niemieckimi  katowniami tysięcy Polaków z całego Pomorza w Victoriaschule, czy też w obozie w Nowym Porcie, bardzo gorąco prosimy uprawnionego do takich działań gospodarza tego obiektu, czyli władze Miasta Gdańska, o zamontowanie kompleksowego, profesjonalnego i miejmy nadzieję efektywnego systemu monitoringu. Tylko w ten sposób, może uda się zapobiec powtarzającym się już od lat aktom profanacji. Od wielu lat wspólnie, władze samorządowe oraz gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i inne życzliwe strony, w tym zasłużone stowarzyszenia, troszczymy się o to tak ważne miejsce pamięci. Organizujemy uroczystości, prowadzimy renowacje, realizujemy ważne działania edukacyjne o ogromnej roli wychowawczej i wielkim znaczeniu dla naszej tożsamości. Bohaterom pochowanym na Zaspie należy się nasza troska i moja prośba jest właśnie tym motywowana”.

 

prof. dr hab. Mirosław Golon
dyrektor IPN Oddział w Gdańsku

do góry