Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Plebiscyt 1920 roku. Walka o Polskość Warmii, Mazur i Powiśla” – Kwidzyn, Sztum, 4 września 2020

Na zamkach w Kwidzynie i Sztumie, z inicjatywy Muzeum w Malborku i jego oddziałów w Sztumie i Kwidzynie, zaprezentowano bardzo dobrą, niezwykle ciekawą wystawę o plebiscycie z lipca 1920 roku na Warmii, Mazurach i Ziemi Malborskiej, jak sto lat temu określano Powiśle.

W uroczystej prezentacji wystawy oraz okolicznościowych materiałów edukacyjnych wzięli udział liczni przedstawiciele samorządu, lokalnych stowarzyszeń oraz instytucji kultury z regionu. Wydarzenie poprowadził dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, dr hab. Janusz Trupinda. Bardzo ważny był udział członków rodzin działaczy plebiscytowych.

Z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej w uroczystości wziął udział dyrektor oddziału w Gdańsku, prof. Mirosław Golon, który wygłosił okolicznościowe wystąpienie. Warto dodać, że poza otwartą właśnie bardzo ciekawą wystawą muzealną na zamku w Kwidzynie, na pięknym placu Plebiscytowym prezentowana została niezwykle ciekawa wystawa Oddziałów IPN w Białymstoku – Delegatury w Olsztynie i Gdańsku, a także Ośrodka Badań Naukowym im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

W swoim wystąpieniu na Zamku w Kwidzynie, podczas opóźnionych wirusem obchodów stulecia plebiscytu, prof. Mirosław Golon zaznaczył: 

Historia plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu, całej wielkiej akcji plebiscytowej z lat 1919–1920, to jest wielka lekcja wychowania obywatelskiego, z której my, Polacy, możemy być dumni. To my walczyliśmy uczciwie, honorowo, z zachowaniem cywilizowanych zasad wysokiej kultury politycznej. W przeciwieństwie do wielu Niemców, którzy masowo posługiwali się kłamstwami, zmyśleniami, brudną, zakłamaną propagandą oraz masowym brutalnym terrorem, czasem nawet ze skutkami śmiertelnymi, czego symbolem jest m. in. Bogumił Linka, najgorsze jednak u Niemców było odłożone w czasie o 19 lat, do 1939 roku, zbrodnicze wymordowanie wielu elit polskich, w tym plebiscytowych. To z perspektywy 1939 roku najlepiej widać, jak ważna to była walka.

Wydarzeniu towarzyszyło wręczenie wyróżnień dla zasłużonych muzealników, które otrzymali dr Justyna Liguz i dyrektor Muzeum Zamkowego w Sztumie Aleksander Masłowski.

do góry