Nawigacja

Aktualności

151. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego – 5 grudnia 2018

Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Gdańsku-Strzyży odbyły się uroczystości 151. rocznicy urodzin Marszałka.

Tegoroczną rocznicę urodzin Marszałka obchodzimy w wyjątkowym roku 100. rocznicy urodzin Niepodległej. Pod gdańskim pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość zorganizowana przez Okręg Gdański Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Do zgromadzonych przemówił Andrzej Adamczyk, wiceprezes Zarządu Związku, który przedstawił krótko życiorys Marszałka:

[Początkowo] nic nie zapowiadało, że z Marszałka będzie twórca niepodległego państwa Polskiego. [...] W dwudziestym roku przed agresją, nawałą bolszewicką potrafił obronić przyszłe granice państwa polskiego”.

W uroczystości wzięli udział młodzi uczniowie lokalnej szkoły. Była to dla nich wartościowa lekcja historii. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor Oddziału w Gdańsku prof. Mirosław Golon i Katarzyna Lisiecka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Przedstawiciele IPN złożyli kwiaty pod pomnikiem, a uczestnikom wydarzenia przekazali najnowszą broszurę o Marszałku. Jest ona częścią cyklu „Bohaterowie Niepodległej” przedstawiającego postacie, ktore uczestniczyły w zmaganiach o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914–1918 oraz o granice Polski Odrodzonej w latach 1918–1921. 

do góry