Nawigacja

Aktualności

Wmurowano kamień węgielny pod pomnik Józefa Piłsudskiego – Kartuzy, 23 czerwca 2018

Akt erekcyjny i oryginalny kamień pochodzący z fundamentów domu rodzinnego Józefa Piłsudskiego w Zułowie na Litwie wraz z tamtejszą ziemią wmurowano w Kartuzach w parku przy poczcie. W tym miejscu powstanie pomnik marszałka. W uroczystości uczestniczyła Katarzyna Underwood z IPN Oddział w Gdańsku.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod miejsce powstania pomnika zgromadziła wiele osób. Obecni byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, władze Związku Piłsudczyków RP, radni, księża, harcerze. Podkreślano, że uroczystość wpisuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Data wmurowania kamienia węgielnego była nieprzypadkowa. 26 czerwca przypada 98. rocznica pierwszej walki 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. marszałka Józefa Piłsudskiego, który zmierzył się wówczas z bolszewikami pod Bobrujkami. 

„Dla nas Piłsudczyków tu na Kaszubach jest to bardzo ważna formacja i czcimy jej pamięć. Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków ogłosił rok 2018 rokiem Kaszubskiego Pułku Piechoty. Zgłosiliśmy również pismo do wojewody, by rok 2019 na terenie województwa pomorskiego ogłosić rokiem 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. 23 czerwca to data nieprzypadkowa, złożyła się z Dniem Ojca. I właśnie ku czci ojca polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego odbywa się dzisiejsza uroczystość. Wiemy też, że ojców niepodległości było wielu, których również czcimy. Głównym motorem tych działań był jednak marszałek Piłsudski” – mówił Tomasz Kocent, prezes Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału Związku Piłsudczyków RP.

Inicjatorem budowy pomnika jest Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków RP.

do góry