Nawigacja

Aktualności

Obchody 74. rocznicy wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy

Z tej okazji przypominamy o międzynarodowej wystawie IPN „Pancerne Skrzydła”.

Pod koniec października 1944 r. 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka wyparła Niemców po ciężkich walkach z Bredy, otwierając sobie drogę w kierunku Mozy. Miasto zostało oswobodzone w wyjątkowy sposób: bez strat w cywilach i zniszczeń zabytkowej zabudowy.

Holendrzy pamiętają o bohaterstwie Polaków i co roku 27 października organizują uroczystości uczczenia ich pamięci. Tak będzie i tym razem. Warto przy tej okazji przypomnieć, że w Bredzie buduje się również Memoriał im. generała Maczka, który powstanie przy Polskim Cmentarzu Wojennym w tym mieście. Tam znajduje się grób gen. Maczka i gdzie pochowanych jest ponad 160 jego żołnierzy.

W obchodach organizowanych w Bredzie uczestnicy bohaterski żołnierz gen. Maczka, a po wojnie gdańszczanin – kapitan Wacław Butowski.

Nie tylko Holendrzy, ale także naród belgijski pamięta o niezłomnej postawie 1. Dywizji Pancernej. Pokłosiem przekazywanej z pokolenia na pokolenie wdzięczności wobec żołnierzy gen. Maczka jest wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Pancerne Skrzydła”.

do góry