Nawigacja

Aktualności

Zjazd działaczy Stowarzyszenia Strzebielinek – Strzebielinek-Gniewino, 13 sierpnia 2017

13 sierpnia w Strzebielinku i Gniewinie odbył się zjazd koleżeński działaczy Stowarzyszenia Strzebielinek. Stowarzyszenie zabiegać będzie, aby w sierpniu każdego roku obchodzony był Dzień Internowanego.

Spotkanie rozpoczęło się przy tablicy pamiątkowej, umieszczonej na murze dawnego obozu internowanych w Strzebielinku, gdzie zostały złożone kwiaty. Wcześniej działacze Stowarzyszenia przekazali dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Strzebielinku świeże owoce. Dalsza część uroczystości odbyła się w Gniewinie. W kościele parafialnym pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika miała miejsce msza św. w intencji Ojczyzny i zmarłych Kolegów. Następnie w Hotelu Mistral Sport odbyła się mniej formalne spotkanie koleżeńskie, w tym  dyskusja i wolne forum działaczy Stowarzyszenia. Chętni mogli składać deklaracje członkowskie.

W spotkaniu wzięło udział około stu osób. Wśród nich warto wymienić więźniów Strzebielinka b. wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego oraz działacza opozycji w okresie PRL Andrzeja Drzycimskiego, a ponadto Jana Niedźwieckiego, Romana Bieleckiego, Krzysztofa Gąsiora, Jana Skibę, Jarosława Deskę i Adama Rosińskiego. Obecna była również posłanka na Sejm RP Małgorzata Zwiercan.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentował Arkadiusz Kazański z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. W swoim przemówieniu podziękował działaczom Stowarzyszenia za pielęgnowanie tradycji niepodległości Polski. Ponadto nawiązał do tradycji Sierpnia '80. Wspomniał zmarłych ostatnio Strzebielinkowców, w tym Józefa HamadykaMacieja Kuczyńskiego, Jana Koziatka i Andrzeja Rzeczyckiego.

Działacze Stowarzyszenia ustalili, że walny zjazd odbędzie się na przełomie sierpnia i września br. Ponadto 10 grudnia w kościele pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie odbędzie się msza św. za osoby internowane w Strzebielinku. Strzebielinkowcy zabiegać będą, aby w sierpniu każdego roku obchodzony był Dzień Internowanego.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Strzebielinek i Gmina Gniewino. Fot. Zygmunt Pałasz.

***

30 maja 2017 r. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ zarejestrował Stowarzyszenie Strzebielinek. Jego prezesem został Roman Bielecki. Grupa uzyskała wsparcie i pomoc prawną Zarządu Regionu Gdańskiego Solidarności. Informacje na temat aktywności Stowarzyszenia będą na bieżąco umieszczane na stronie Strzebielinek.pl.

do góry