Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Gniewino, 15 sierpnia 2021

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski. Uroczystość stanowiła część Spotkania Strzebielinkowców.

W Centrum Kultury w Gniewinie 15 sierpnia, w ramach Spotkania Strzebielinkowców, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski następującym osobom:

Krzyż Wolności i Solidarności:

  1. Pan Andrzej Stanisław Bysewski
  2. Pan Mirosław Feliks Kamieński
  3. Pani Maria Ałła Walentynowicz
  4. Pan Leon Gerard Wiczanowski
  5. Pan Stanisław Roman Zwolicki

Pośmiertnie:

  1. Pan Zenon Baranowicz (odznaczenie odbiera syn Zdzisław Baranowicz)
  2. Pan Witold Walentynowicz (odznaczenie odbiera córka Liliana Tomaszewska)

– Krzyż Wolności i Solidarności jest wyrazem naszego szacunku i podziękowania dla tych, którzy w trudnych czasach komunistycznego zniewolenia stawiali swoje życie i przyszłość swoich bliskich na szali. To wyraz naszego hołdu i sprawiedliwości dziejowej. Składam Wam hołd za to, że ja i moje dzieci, mogą żyć dzisiaj w wolnej i demokratycznej Polsce – mówił wiceprezes IPN.

Uroczystość poprowadziła naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku Justyna Pazda.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011  roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II Rzeczypospolitej.

Wręczeniu odznaczeń towarzyszyły dwie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej poświęcone tematyce Sierpnia ’80 i stanu wojennego.

Przed uroczystością wręczenia KWiS delegacja IPN na czele z dr. hab. Karolem Polejowskim złożyła kwiaty przy tablicy pamiątkowej na murze dawnego obozu internowanych w Strzebielinku.

– Obóz internowania w Strzebielinku był szkołą innego myślenia, patrzenia, oceniania rzeczywistości. Siedząc za tym murem, mimo tych wszystkich ograniczeń, czuliśmy się wyjątkowo wolni. Stąd wyszli ludzie, którzy budowali nową rzeczywistość po 1989 roku – mówił dr Andrzej Drzycimski ze Stowarzyszenia Strzebielinek.

Następnie głos zabrał Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

– Dziękuję wszystkim Wam, którym zawdzięczamy wolną Polskę. Władza komunistyczna zamykając działaczy Solidarności i opozycjonistów chciała zabić nadzieję społeczeństwa, że możemy żyć w wolnym kraju, w którym to obywatele decydują jak wygląda rzeczywistość dookoła. Nie udało się tej nadziei zabić. Nie udało się też zabić pamięci. Dzięki Stowarzyszeniu Strzebielinek, które trwa i gromadzi nas w tym miejscu rok rocznie.

Przedstawiciel IPN Gdańsk dr Arkadiusz Kazański podkreślił, że „Strzebielinek miał być symbolem pogrzebanych nadziei Sierpnia ’80, Wielkiego Strajku i Solidarności. Jednak stało się inaczej”.

– To doświadczenie w obozie internowania stało się siłą, która doprowadziła do wolnej Polski. Cieszę się z tych corocznych spotkań. Bycie w tym miejscu razem, we wspólnocie, daje nadzieję, że owoce Sierpnia ’80 są trwałe – zaznaczył.

Głos zabierali również europoseł Anna Fotyga, senator RP, opozycjonista, działacz „Solidarności” Jan Rulewski oraz w imieniu marszałka województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń.

Delegacja IPN uczestniczyła także w uroczystej Mszy św. sprawowanej przez arcybiskupa seniora archidiecezji warmińskiej Edmunda Piszcza w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie.

Spotkanie Koleżeńskie Strzebielinkowców w Strzebielinku i w Gniewinie 15 sierpnia (niedziela)

  • Godzina 10.00 Strzebielinek, Dom Pomocy Społecznej – tablica pamiątkowa

Spotkanie przy tablicy pamiątkowej na murze dawnego obozu internowanych.
Przemówienia przedstawicieli Strzebielinkowców i zaproszonych Gości.
Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.

  • Godzina 11.30 Gniewino, Kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika

Msza św. w intencji Ojczyzny i zmarłych Kolegów celebrowana będzie przez ks. Dziekana Mariana Miotk. Msza będzie transmitowana na żywo przez internet (http://www.parafia-gniewino.pl/).
Prosimy o zachowanie środków ostrożności zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  • Godzina 13.00 Gniewino, Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka.

Otwarcie wystaw poświęconych tematyce: Stanu Wojennego, Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz prac Andrzeja Trzaski pt. „Męskie twarze”.

Wręczanie odznaczeń KWiS nadanych przez Prezydenta RP.

Poczęstunek.

Patroni: Wójt Gminy Gniewino, Region Gdański NSZZ „Solidarność”, PKS Gdynia S.A.


Stowarzyszenie Strzebielinek skupia byłych internowanych i ich potomków oraz wszystkich, którzy „utożsamiają się z tradycjami walki o wolność, solidarność i niepodległość Narodu Polskiego” (według statutu). Celem Stowarzyszenia jest inspirowanie i propagowanie polskiego patriotyzmu, prowadzenie działań i akcji o charakterze patriotycznym i narodowym oraz promowanie walki Narodu Polskiego o wolność, solidarność i niepodległość. Stowarzyszenie Strzebielinek konsekwentnie forsuje formułę organizacji otwartej na wszystkich, funkcjonującą ponad bieżącymi podziałami politycznymi.

do góry