Nawigacja

Aktualności

VII Marsz Pileckiego w Toruniu – 13 maja 2017

13 maja br. ulicami Torunia przeszedł VII Marsz Pileckiego.

  • Marsz idzie ulicami starego Torunia
  • W uroczystości wzięli udział prof. Mirosław Golon (na pierwszym planie), dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, a także prof. Wojciech Polak, członek Kolegium IPN
  • Inscenizacja procesu „Inki”
  • Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Toruniu

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym pw. Św Katarzyny. Następnie odbył się tradycyjny przemarsz przez Stare Miasto, w tym przez Rynek Nowomiejski i Staromiejski pod toruński Pomnik Żołnierzy Wyklętych. W przemarszu wzięła udział młodzież z toruńskich szkół ze sztandarami oraz liczna reprezentacja Wojska Polskiego, zarówno młodych żołnierzy z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, jak i kadry oficerskiej, na czele z płk. Dariuszem Adamczykiem, Komendantem Centrum i Dowódcą Garnizonu Toruń.

Uroczystemu marszowi towarzyszyła orkiestra wojskowa, a uczestnicy nieśli kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagę. Przemówienia pod pomnikiem poświęconym żołnierzom antykomunistycznej konspiracji wygłosili: wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski, europoseł Kosma Złotowski (który od lat bierze udział w uroczystościach ku czci Witolda Pileckiego), prof. Wojciech Polak – członek Kolegium IPN oraz dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Cennym wzbogaceniem i uzupełnieniem uroczystości była rekonstrukcja historyczna procesu i stracenia jednej z najmłodszych bohaterek antykomunistycznej konspuracji Danuty Siedzikówny „Inki”, przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół w Górsku im. Ks. Jerzego Popiełuszki pod Toruniem.

Marsz w Toruniu był jednym z pierwszych upamiętniających bohaterską postać pułkownika Witolda Pileckiego. 

do góry