Nawigacja

Aktualności

Czy ktoś boi się pamięci o pułkowniku Witoldzie Pileckim (1901–1948)? Musimy zrobić wszystko aby świat naprawdę poznał naszego bohatera, który oddał życie za Wiarę, za Prawdę i za Ojczyznę!

Refleksja po Marszach Witolda Pileckiego w Gdańsku i Toruniu.

Gdy po dniu pamięci ponad miliona pomordowanych w Auschiwtz-Birkenau, czyli 27 stycznia bieżącego roku na całym świecie zaatakowano Polskę, zakłamując prawdę o Jej Bohaterskiej historii w czasach II wojny światowej,  o Witoldzie Pileckim oszczercy nie chcieli pamiętać, nie chcieli wspominać, zresztą tak jak i milionach polskich ofiar tej wojny. Także i teraz, w 117. rocznicę jego urodzin W 1901 roku w głębi Rosji, w dalekiej Karelii i tuż przed 70. rocznicą śmierci w 1948 roku, światowe media, w tym wybiórczo interesujący się Polską niechętny Jej w znacznej części Internet,  tak ochoczo atakujący naszą Ojczyznę, nie wykazuje zainteresowania postacią naszego Bohatera.

Tymczasem Witold Pilecki, bohater wojny polsko-bolszewickiej dwukrotnie Krzyżem Walecznych wtedy odznaczony, świetny kawalerzysta i Bohater II wojny światowej to niezwykła postać. To m.in. dzięki niemu, więźniowi KL Auschwitz nr 4859 możemy być dumni z postawy Polaków w czasie II wojny światowej (szersze dane biograficzne zamieszczono w portalu o Pileckim dostępnym tutaj). Symbolizuje On także tysiące innych wybitnych Polaków, ogromnie zasłużonych w walce z dwoma totalitaryzmami, którzy nie szczędzili sił, nawet ofiary z własnego życia aby pokonać zło. Zawsze wspominając o Witoldzie Pileckim musimy na Pomorzu pamiętać także o Jego młodszym koledze z obozowej konspiracji, wspaniałym harcerzu i żołnierzu Armii Krajowej pochodzącym z Tczewa Kazimierzu Piechowskim (1919–2017), nr obozowy 918 w KL Auschwitz. Organizatora najbardziej brawurowej ucieczki z  Auschwitz pożegnaliśmy pół roku temu.

Cześć i chwała naszym bohaterom!

W 2018 roku marsze rotmistrza Pileckiego odbyły się już m.in. w Warszawie, Poznaniu, Sosnowcu, Bydgoszczy i wielu innych miastach. W Toruniu ósmy Marsz Pileckiego odbył się 12 maja, a w Gdańsku czwarty – 13 maja. Chcielibyśmy, aby nasza pamięć o Pileckim znalazła równie żywy oddźwięk również za granicą.

 

Relacja z Marszu Witolda Pileckiego w Toruniu:

do góry