Nawigacja

Aktualności

Rotmistrz Pilecki w gdańskiej Sali BHP

  • Zwycięski plakat Zbigniewa Babińskiego – nauczyciela Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu
  • Nagrodzone i wyróżnione w konkursie plakaty

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej eksponowano przez kilka dni (12–19 maja 2017) plakaty z rotmistrzem (pułkownikiem) Witoldem Pileckim – plon międzynarodowego konkursu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony – Raport z Auschwitz”, organizowanego przez krakowską Fundację „Gdzie. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Inicjatorką ekspozycji w Sali BHP była europoseł z Gdańska Anna Fotyga, która przywitała publiczność (dorośli i młodzież), podkreślając międzynarodowe znaczenie czynów Rotmistrza i wciąż niedostateczną znajomość tej pięknej postaci przez Europejczyków. To dlatego pani europoseł prezentowała wystawę w Brukseli a konkurs miał charakter międzynarodowy. Zobaczył ją także Sejm RP.

Kustoszem wystawy i pełnomocnikiem Fundacji „Gdzie” jest Małgorzata Kupiszewska, która wygłosiła słowo o Rotmistrzu. Jej wystąpienie uzupełnił Piotr Szubarczyk z Biura Edukacji Narodowej Oddziału Gdańskiego IPN. Zwrócił uwagę na niezwykłą wymowę plakatu Zbigniewa Babińskiego z Elbląga, który wygrał konkurs. Na czapce więźnia KL Auschwitz widnieje polski Orzeł wojskowy i dystynkcje kapitana Wojska Polskiego (w korpusie kawalerii rotmistrza). Szubarczyk podkreślił, że o kolejnych nominacjach na stopień porucznika i rotmistrza podporucznik Witold Pilecki dowiedział się w czasie, gdy był więźniem Auschwitz. To pokazuje, że godność człowieka i jego prawdziwa szarża nie zależą od okoliczności, lecz od wartości duchowych.

Najbliższe miejsca prezentacji wystawy to Ośrodek Myśli Patriotycznej w Kielcach (do końca maja), Biblioteka Wojewódzka w Zielonej Górze (5–30 czerwca), Iwonicz Zdrój (3–30 lipca), Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie (3–29 września), Muzeum w Suwałkach (3–30 października).

do góry