Nawigacja

Aktualności

Wykład Romana Graczyka „Nieoczywiste drogi życiowe Tadeusza Mazowieckiego” – Klub Historyczny im. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście, 15 września 2015

  • Spotkanie otworzył dr Karol Nawrocki (z lewej), naczelnik OBEP IPN

15 września br. w Hotelu Scandic w Gdańsku odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście. Gościem spotkania był Roman Graczyk, który przedstawił wykład pt. „Nieoczywiste drogi życiowe Tadeusza Mazowieckiego”

Spotkanie otworzył naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku dr Karol Nawrocki. Po wykładzie nastąpiła ożywiona dyskusja, w trakcie której goście wydarzenia zadawali pytania i komentowali książkę Romana Graczyka pt. Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego.

***

Tadeusz Mazowiecki (1927–2013) to jedna z najważniejszych postaci w najnowszej historii Polski. Był on aktywny w życiu publicznym od pierwszych lat powojennych aż do początku XXI stulecia. W latach 1948–1955 był działaczem Stowarzyszenia „Pax”, wikłając się w dylematy lojalności wobec systemu komunistycznego oraz w propagandę wymierzoną przeciw Żołnierzom Wyklętym i biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi. W latach 50. i 60. był organizatorem środowiska tzw. postępowych katolików świeckich, z czasem stając się jedną z istotnych postaci opozycji demokratycznej w PRL. Zaangażował się w powstającą w sierpniu 1980 roku „Solidarność”, stając na czele grupy ekspertów przy Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym. Brał udział w rozmowach okrągłego stołu. Został ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III RP, z którym nierozerwalnie łączy się pojęcie tzw. grubej kreski. Był współtwórcą Unii Demokratycznej i Unii Wolności, w ostatnich latach swojego życia pełniąc funkcję doradcy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej.

Wybory życiowe Tadeusza Mazowieckiego i ich konsekwencje omówił Roman Graczyk, dziennikarz, publicysta, historyk, a także autor niedawno wydanej książki Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego. Roman Graczyk w latach 80. współpracował z prasą podziemną, był dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej” oraz Polskiego Radia Kraków, a obecnie jest pracownikiem krakowskiego oddziału IPN. Jest również autorem książek Tropem SB. Jak czytać teczki (Kraków 2007), SB wobec Tygodnika Powszechnego (Warszawa 2011) oraz Chrzanowski (Warszawa 2013).

Spotkanie odbyło się w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście.

Pliki do pobrania

do góry