Nawigacja

Aktualności

Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Świecie, 1 września 2014

  • Dr Marek Szymaniak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) w trakcie wystąpienia. Fot. Rafał Skoczylas
  • Przemówienie dr. Marka Szymaniaka. Miejsce: Rynek w Świeciu. Fot. Rafał Skoczylas
  • Uczestnicy terenowej gry historycznej REKRUT. Fot. Rafał Skoczylas

1 września br. przypadała 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. W Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie) odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia. Ich różnorodny program obejmował m.in. inscenizacje wydarzeń historycznych, gry terenowe, spotkania z weteranami II wojny światowej, pokazy grup rekonstrukcyjnych, koncert Grupy L.U.C.

W oficjalnej części uroczystości uczestniczył przedstawiciel Delegatury IPN w Bydgoszczy dr Marek Szymaniak, który na Rynku w Świeciu wygłosił okolicznościowe przemówienie. W południe rozpoczęła się terenowa gra historyczna REKRUT. Uczestniczyły w niej drużyny z terenu całej gminy. Jej celem było obowiązkowe zaliczenie punktów kontrolnych w wielu różnorodnych konkurencjach (program gry i wyniki w załączeniu).

Grę zorganizował Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu; prowadziły ją firmy FT SKAUT oraz FREE TIME we współpracy z drużyną harcerską 4 Żywioły oraz 9. Drużyną Wędrowniczą SFORA. Dla uczestników IPN przygotował nagrody książkowe i gry edukacyjne.

Wieczorem odbyła się (nieopodal Zamku w Świeciu) inscenizacja „Szarży pod Krojantami" w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. Obchody zamknęło widowisko „Zrozumieć Polskę – 39/89" w wykonaniu Łukasza L.U.C Rostkowskiego (kompozytora, tekściarza i producenta, nagrodzonego Paszportem Polityki w 2010 r.). Projekt „Zrozumieć Polskę – 39/89" miał swoją premierę pięć lat temu z okazji 70. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Jego celem jest muzyczna prezentacja najważniejszych wydarzeń z lat 1939–1989. Widowisko odbyło się w sali widowiskowej OKSiR.

Organizatorem uroczystości był  Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

Obchody objął patronatem honorowym Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy.

Więcej informacji o programie obchodów na stronie organizatora.

do góry