Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „«Przeciwko kilku myślom… co nie nowe!» Procesy krajowców za kontakty z paryską «Kulturą»” – Paryż, 22 stycznia 2013

22 stycznia br. (we wtorek) w Lycée-Collège Montaigne w Paryżu (17, Rue Auguste Comte) o godz. 16.00 zostanie uroczyście otwarta przez Konsul RP Agnieszkę Kucińską wystawa „«Przeciwko kilku myślom… co nie nowe!» Procesy krajowców za kontakty z paryską «Kulturą»”, przygotowana przez IPN.

Miejsce ekspozycji wystawy nie zostało wybrane przypadkowo – we wspomnianej szkole od ośmiu lat działa sekcja polska. Dzięki prezentacji wystawy (którą w placówce będzie można zwiedzać do 26 stycznia) dla młodzieży uczącej się jęz. polskiego zostaną przeprowadzone specjalne zajęcia tematyczne.

Wystawa została po raz pierwszy zaprezentowana sześć lat temu w Warszawie, w ramach obchodów Roku Jerzego Giedroycia. Jej autorami są historycy z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Wystawa ukazuje najważniejsze procesy Polaków w kraju za współpracę z Jerzym Giedroyciem i paryską „Kulturą”, które miały miejsce za rządów Władysława Gomułki.

Jej celem było zaprezentowanie oddziaływania paryskiej „Kultury” na Kraj wolnym słowem, co stało się jednym z podstawowych założeń linii politycznej Giedroycia i zespołu Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte. Postawy tej części powojennego uchodźstwa, dla której istotne były kontakty krajowe, z punktu widzenia władz PRL stanowiły zagrożenie dla systemu komunistycznego w Polsce i stąd przeciwko paryskiej „Kulturze” skierowano aparat bezpieczeństwa.

Zapraszamy!

do góry