Nawigacja

Aktualności

Zajęcia edukacyjne przy wystawie plenerowej „Gdy naród do strajku wyruszył bez broni… Grudzień 1970 w Gdańsku” – Gdańsk, 4 stycznia – 18 lutego 2013

Od połowy grudnia ub. r. w Gdańsku można zwiedzać nową, plenerową wystawę  pt. „Gdy naród do strajku wyruszył bez  broni… Grudzień 1970 w Gdańsku”. Jej autorem jest Bartosz Januszewski, historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN. Ekspozycja została przygotowana z myślą o upamiętnieniu 42. rocznicy grudniowej rewolty na Wybrzeżu. Tematyka wystawy koncentruje się na trzech dniach – 14, 15 i 16 grudnia 1970 r., kiedy miały miejsca starcia demonstrantów z milicją i wojskiem, zakończone pacyfikacją stoczni. Na planszach widz znajdzie nie tylko tekst, będący próbą rekonstrukcji zdarzeń w określonym miejscu i czasie, ale również bogaty materiał ilustracyjny (w tym pokolorowane zdjęcia), cytaty naocznych świadków czy uczestników starć, a także fragmenty „poezji grudniowej”.

Na wystawę składa się łącznie 11 plansz (5 dwustronnych paneli oraz panel tytułowy), które zostały umieszczone w wybranych pięciu punktach śródmieścia Gdańska – w miejscach, gdzie demonstracje i walki miały w 1970 r. szczególnie gwałtowny przebieg: przy Bramie Stoczni nr 2, przy ul. Wały Piastowskie (na skwerze przed siedzibą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”), przy City Forum (naprzeciw Dworca Głównego PKP), w rejonie skrzyżowania ul. Hucisko i ul. 3 Maja oraz przy zbiegu ul. Podwale Grodzkie i Wały Jagiellońskie (koło ruin dawnego bastionu św. Elżbiety, naprzeciw gmachu prokuratury).

Z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotowana została oferta zajęć edukacyjnych, która będzie realizowana do 18 lutego br. Uczniowie razem z autorem wystawy odbędą spacer, podczas którego dotrą do wszystkich miejsc, gdzie prezentowana jest wystawa. W każdym z punktów uczniowie znajdą ulotkę ze słowniczkiem trudniejszych pojęć i skrótów, a także mapkę z zaznaczonymi miejscami starć oraz lokalizacją obiektów na trasie.

Zajęcia dydaktyczne (ok. 1,5 godz.) przy wystawie prowadzi Bartosz Januszewski. Grupy uczniów (maksymalnie do 30 osób) należy zgłaszać, kontaktując się pod wskazanym poniżej numerem telefonu lub pisząc na adres e-mail:

Bartosz Januszewski – tel. (58) 668 49 05, e-mail bartosz.januszewski@ipn.gov.pl.

Zajęcia są bezpłatne. Zapraszamy!

do góry