Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Tajna Organizacja Wojskowa «Gryf Pomorski»” – Gołubie (gm. Stężyca), 22 stycznia 2013

22 stycznia br. (we wtorek) w Zespole Kształcenia i Wychowania w Gołubiu (ul. Sambora II 17) o godz. 10.30 zostanie po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowana najnowsza wystawa gdańskiego oddziału IPN pt. „Tajna Organizacja Wojskowa «Gryf Pomorski»”.

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”, kontynuatorka „Gryfa Kaszubskiego” utworzonego na przełomie 1939 i 1940, była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną podziemną regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

Miejsce otwarcia wystawy nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie w okolicy Gołubia, nad Jeziorem Dąbrowskim, w nocy z 4 na 5 marca 1944 r. został zastrzelony przez funkcjonariusza Gestapo Józef Dambek, prezes TOW „Gryf Pomorski”.

Otwarcia wystawy dokonają naczelnik pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN dr hab. Grzegorz Berendt oraz Roman Dambek, Prezes Zarządu Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Na godz. 11.00 zaplanowano zajęcia warsztatowe dla uczniów ZSKiW i okolicznych szkół poświęcone TOW „Gryf Pomorski”, które zostaną poprowadzone przez autorkę wystawy Barbarę Męczykowską.

W Gołubiu wystawa prezentowana będzie do 25 stycznia, następnie (od 28 stycznia do 1 lutego) będzie można ją zwiedzać w Zespole Wychowania i Kształcenia w Kamienicy Szlacheckiej (gm. Stężyca).

Wstęp wolny, zapraszamy!

do góry