Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek” w Nowej Synagodze – Gdańsk, 17 maja 2012

  • Fragment wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek"
  • Fragment wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek"
  • Fragment wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek"
  • Fragment wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek"

17 maja br. w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu, przy ul. Partyzantów 7, została otwarta wystawa „Zagłada żydowskich miasteczek”. Okolicznościowy wykład wygłosił naczelnik pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN – dr hab. Grzegorz Berendt. Po wernisażu wystawa będzie udostępniona do zwiedzania w dniach od 11 do 28 czerwca 2012.

„Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek, […] krew piaskiem przysypano, ślady uprzątnięto […]” – pisał Antoni Słonimski w wierszu „Elegia miasteczek żydowskich”. Holokaust zmiótł z powierzchni polskiej ziemi 3,5-milionową żydowską diasporę, jedną z największych na świecie. Zagłada unicestwiła żydowskie społeczności zakorzenione na polskiej ziemi niekiedy od setek lat, zniweczyła dorobek wielu pokoleń mieszkańców sztetl – żydowskich miasteczek. Im właśnie w pierwszej kolejności poświęcona jest prezentowana 17 maja w Nowej Synagodze w Gdańsku wystawa, przygotowana przez łódzki oddział IPN, która swoją premierę miała w 2008 r. (na Pomorzu Gdańskim nie była dotąd prezentowana).

Wystawa składa się z 32 paneli, na których zaprezentowano materiały ikonograficzne (pochodzące łącznie z kilkunastu instytucji naukowych oraz zbiorów prywatnych), opatrzone ciekawą warstwą tekstową. Więcej informacji o wystawie. Warto dodać, że jest to już druga wystawa (po „Marcu 1968” z 2010 r.), jaką IPN prezentuje we wnętrzach Nowej Synagogi w Gdańsku

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!

Otwarcie i wernisaż wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek” (17 maja) – godz. 18.00
Zwiedzanie wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek” (11–28 czerwca)
Od poniedziałku do czwartku, w godz. 12.00–15.00.

Informacje na temat Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku i lokalizacji Nowej Synagogi można uzyskać pod nr. tel. (58) 344 06 02. Ustalenia innego terminu zwiedzania wystawy (także dla grup) można również dokonać pod ww. numerem telefonu.

do góry