Nawigacja

Konferencje naukowe

Interdyscyplinarna konferencja „Piaśnica – kultura miejsca” – Gdańsk, 19 listopada 2019

Instytut Pamięci Narodowej reprezentować będzie dr hab. Monika Tomkiewicz.

W sali konferencyjnej (poziom -3) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 19 listopada w godzinach od 9.00 do 14.00 odbędzie się interdyscyplinarna konferencja podsumowująca III edycji projektu „Piaśnica – kultura miejsca” w gronie jej twórców, uczestników, instytucji i osób wspierających. Instytut Pamięci Narodowej reprezentować będzie dr hab. Monika Tomkiewicz.

80 lat po tragicznych wydarzeniach w Piaśnicy grupa kilkuset mieszańców Pomorza angażuje się w działania twórcze, które mają na celu zmienić bieg historii. Podczas zajęć uczestnicy projektu poznają skomplikowaną historię miejsca oraz sylwetki osób związanych z ludobójstwem w Piaśnicy: ofiar i oprawców. Zagadnienia rozwijają wątki złożonych relacji państwowo – narodowych w zderzeniu z życiem mieszkańców, których sąsiedzkie więzy zostają sztucznie podzielone granicami powstałego niepodległego państwa polskiego (rzeka Piaśnica – naturalna granica Traktatu Wersalskiego).

Wydarzenia odbywają się m.in. w miejscu martyrologii – w głębi lasu piaśnickiego, gdzie w miejscach kaźni uczestnicy realizują akty twórcze. W ciągu kilku miesięcy powstają m.in. obrazy, utwory muzyczne, wiersze, sztuka teatralna, performance, publikacje, wystawy zdjęć, koncerty oraz film będący ich podsumowaniem.

W wydarzeniu wezmą udział rekonstruktorzy żołnierzy Wojska Polskiego z czasu kampanii wrześniowej w 1939 r. w pełnym umundurowaniu i wyposażeniu oraz odbędzie się wernisaż prac plastycznych uczestników pleneru malarskiego „Piaśnica – kultura miejsca” w foyer MIIWŚ.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Partnerem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej.

Rejestracja online jest potwierdzeniem uczestnictwa.

do góry