W sali konferencyjnej (poziom -3) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 19 listopada w godzinach od 9.00 do 14.00 odbędzie się interdyscyplinarna konferencja podsumowująca III edycji projektu „Piaśnica – kultura miejsca” w gronie jej twórców, uczestników, instytucji i osób wspierających. Instytut Pamięci Narodowej reprezentować będzie dr hab. Monika Tomkiewicz.
80 lat po tragicznych wydarzeniach w Piaśnicy grupa kilkuset mieszańców Pomorza angażuje się w działania twórcze, które mają na celu zmienić bieg historii. Podczas zajęć uczestnicy projektu poznają skomplikowaną historię miejsca oraz sylwetki osób związanych z ludobójstwem w Piaśnicy: ofiar i oprawców. Zagadnienia rozwijają wątki złożonych relacji państwowo – narodowych w zderzeniu z życiem mieszkańców, których sąsiedzkie więzy zostają sztucznie podzielone granicami powstałego niepodległego państwa polskiego (rzeka Piaśnica – naturalna granica Traktatu Wersalskiego).
Wydarzenia odbywają się m.in. w miejscu martyrologii – w głębi lasu piaśnickiego, gdzie w miejscach kaźni uczestnicy realizują akty twórcze. W ciągu kilku miesięcy powstają m.in. obrazy, utwory muzyczne, wiersze, sztuka teatralna, performance, publikacje, wystawy zdjęć, koncerty oraz film będący ich podsumowaniem.
W wydarzeniu wezmą udział rekonstruktorzy żołnierzy Wojska Polskiego z czasu kampanii wrześniowej w 1939 r. w pełnym umundurowaniu i wyposażeniu oraz odbędzie się wernisaż prac plastycznych uczestników pleneru malarskiego „Piaśnica – kultura miejsca” w foyer MIIWŚ.
Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Partnerem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej.
Rejestracja online jest potwierdzeniem uczestnictwa.