Nawigacja

Pokazy filmów

Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Karolewo 1939” – Bydgoszcz, 29 stycznia 2019

Najmniej znanym z głównych miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej z jesieni 1939 r. jest Karolewo w powiecie sępoleńskim.

Prelekcje wprowadzające w tematykę filmu wygłosili: dr Izabela Mazanowska (OBBH Delegatura IPN w Bydgoszczy) autorka publikacji „Karolewo 1939. Zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen” oraz prokurator Mieczysław Góra (OKŚZpNP w Gdańsku Delegatura IPN w Bydgoszczy) prowadzący postępowanie w sprawie zbrodni popełnionych w obozie w Karolewie. 

Po seansie odbyła się także dyskusja z reżyserem filmu Sebastianem Bartkowskim.


Zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce to nie tylko obozy koncentracyjne czy obozy zagłady. W pierwszych miesiącach okupacji dziesiątki tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej zostało bestialsko zamordowanych przez swoich niemieckich sąsiadów służących w lokalnych formacjach Selbstschutzu. Najmniej znanym z głównych miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej z jesieni 1939 r. jest Karolewo w powiecie sępoleńskim. Niespełna dwudziestu członków organizacji Selbstschutz Westpreussen w ciągu 82 dni zabiło tam w brutalny sposób co najmniej 1781 osób. Blisko 400 ofiar udało się zidentyfikować.

do góry