Nawigacja

Zajrzyj do archiwum!

18 kwietnia zmarł Stefan Bratkowski, prawnik, dziennikarz i pisarz

Stefan Bratkowski urodził się 22 listopada 1934 r. we Wrocławiu. Był synem konsula Rzeczypospolitej Polskiej, od 1936 r. mieszkał w Warszawie.

  • Okładka kasety magnetofonowej z „Gazetą Dźwiękową”
    Okładka kasety magnetofonowej z „Gazetą Dźwiękową”

Od 1954 r. należał do PZPR, był m.in. członkiem egzekutywy w Związku Literatów Polskich. W 1981 r. został usunięty dyscyplinarnie z partii.

W latach 1956 – 1957 pracował w redakcji „Po Prostu”. W maju 1970 r. został redaktorem „Życia i Nowoczesności” (czwartkowego dodatku do „Życia Warszawy”), został z niego usunięty w październiku 1973 r. Do 1980 r. pozostawał bez stałego zatrudnienia, m.in. pisał scenariusze do części odcinków serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.

W 1978 r. był jednym z inicjatorów Konwersatorium „Doświadczenie i Przyszłość”. Jesienią 1980 r. został prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; po wprowadzeniu stanu wojennego i zawieszeniu, a następnie likwidacji Stowarzyszenia nadal kierował jego podziemną działalnością. W latach 1983-1988 tworzył jednoosobową rozprowadzaną w drugim obiegu w postaci Kaset magnetofonowych „Gazetę Dźwiękową”

W 1988 został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W rozmowach Okrągłego Stołu brał udział jako członek obrad plenarnych oraz podzespołu ds. stowarzyszeń.

W 1989 r. ponownie został prezesem reaktywowanego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wszedł również w skład rady nadzorczej i rady programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie. Od 1997 r. działał jako członek rady programowej i rady konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

W 2011 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, laureat Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego, Nagrody Kisiela, Nagrody PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego.

W zasobie Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku znajdują się liczne materiały dotyczące Stefana Bratkowskiego. Organa bezpieczeństwa gromadziły informacje na jego temat w ramach sprawy obiektowej kryptonim „Klan” dot. rozpracowania NSZZ „Solidarność”, gdzie został odnotowany jego udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów w 1981 r.

Znaczącą część materiałów stanowią jednak dary od osób prywatnych w postaci publikacji, artykułów, listów otwartych, przekazanych przez m.in. Janusza Tołłoczkę, Zofię Madej, Pawła Dowżenkę, Adama Łaza, Jerzego Marcinka, Krystynę Młynarczyk, Grażynę Malinowską, Wiktora Usyka, Barbarę Jurewicz i Piotra Płuszewskiego. Posiadamy także kasety magnetofonowe z nagranymi audycjami Stefana Bratkowskiego i zapisami jego wystąpień podarowane przez Romana Jankowskiego i Mieczysława Cholewę, w tym egzemplarze „Gazety Dźwiękowej” nr 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 i 18.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami związanymi z działalnością i twórczością Stefana Bratkowego znajdującymi się w naszym archiwum.

Oprac. Robert Chrzanowski

 

 

Fragment wystąpienia Stefana Bratkowskiego, prawdopodobnie w kościele Gwiazda Morza w Sopocie w dniu 16 października 1986 r.

do góry