Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na wirtualne spotkanie z jedną z największych polskich bohaterek XX wieku

Zwiedzaj online wystawę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: „Tak, tak; nie, nie. Zofia Kossak (Szczucka-Szatkowska)”.

Dzięki życzliwości Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Oddział IPN w Gdańsku udostępnił wszystkim zainteresowanym niezwykłą wystawę. Jej główna bohaterka, Zofia Kossak-Szczucka, to nie tylko światowej klasy pisarka – a każdy kto Ją czytał wie o czym mowa! Potrafiła nawet na trudnym amerykańskim rynku wydać jedno ze swoich dzieł w setkach tysięcy egzemplarzy.

Jednak ma w swojej bogatej biografii, to wszak członkini niezwykłego w polskiej kulturze rodu Kossaków, także dużą, bezpośrednią aktywność polityczną. Najistotniejsza okazała się ta w czasie II wojny światowej, gdy zaprotestowała, narażając ogromnie własne życie (cudem ocalała z Auschwitz i Pawiaka) przeciwko Zagładzie.

To ona była jednym z najważniejszych organizatorów Żegoty – Rady Pomocy Żydom. Była też autorką jednego z najważniejszego dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego zawierającego stanowisko polskiego państwa i polskiego społeczeństwa wobec niemieckiego ludobójstwa, wydanego w kilu tysiącach egzemplarzy w podziemnych drukarniach „Protestu” z 11 sierpnia 1942 roku.

Za swoje poświęcenie dopiero po śmierci doczekała się uhonorowania Medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, ale do dziś znana jest zbyt skromnie. A jak zaznaczono na wstępie – była Zofia wzorem cnót, odwagi, bohaterstwa, pracowitości i mądrości. Rzadko kiedy w jednej osobie grupuje się tak wiele talentów.

Już za osiem dni będziemy obchodzić 52. rocznicę jej śmierci (9 kwietnia 1968 r. w Bielsku-Białej). Wspomnijmy więc o niej zaglądając na panele wystawy przygotowanej przez gdańskie Muzeum II Wojny Światowej.

do góry