Nawigacja

Aktualności

Komentarz specjalny dotyczący obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku

Naukowy i dydaktyczny wkład Instytutu Pamięci Narodowej został instrumentalnie wykorzystany.

Trwające od początku stycznia do połowy lutego na całym Pomorzu – od Golubia po Puck i Hel, obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem, zostały godnie zorganizowane przy dużym zaangażowaniu wielu samorządów, instytucji kultury i stowarzyszeń, a także przy ogromnym udziale Instytutu Pamięci Narodowej, szczególnie Oddziału Gdańskiego i Delegatury w Bydgoszczy. Duża grupa pracowników Instytutu ma swój znaczący wkład w jak najlepszym przygotowaniu uroczystości.

W odniesieniu do obchodów mających miejsce 10 lutego w Pucku nasuwa się jednak smutna refleksja – naukowy i dydaktyczny dorobek Instytutu Pamięci Narodowej został instrumentalnie wykorzystany bez informacji zwrotnej w postaci podziękowań i podkreślenia roli Instytutu w trakcie uroczystości.

Władze miasta Puck z niezrozumiałych powodów, wbrew wcześniejszym deklaracjom i poczynionym z dużym wyprzedzeniem uzgodnieniom, nie dopuściły do wystąpienia prezesa IPN dr. Jarosława Szarka przy odsłanianej tego dnia tablicy pomorskiego działacza niepodległościowego Antoniego Miotka. Tablicy, którą w całości wymyślił, sfinansował i zrealizował IPN. 

W oficjalnych wystąpieniach w żadnym momencie uroczystości nie wybrzmiała także zasadnicza rola IPN w renowacji repliki słupka zaślubinowego.

Jesteśmy zaskoczeni tymi działaniami, tak samo zresztą jak brakiem możliwości poświęcenia tablicy A. Miotka i innymi powszechnie już znanymi incydentami, które miały miejsce tego dnia w Pucku.

Oczywiście cieszy nas to, że wspaniała rocznica przyciągnęła do miasta tysiące gości z całego kraju, którzy z ogromnym zainteresowaniem oglądali liczne wystawy, publikacje i materiały promocyjne przygotowane przez IPN, wysłuchali pięknego koncertu oraz cieszyli się z tej wielkiej rocznicy, która powinna łączyć, a nie dzielić Polaków.

Prof. dr hab. Mirosław Golon

dyrektor IPN Oddział w Gdańsku

 

Pełna relacja z obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem tutaj.
do góry