Nawigacja

Aktualności

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Akademia Niepodległości” w Działdowie – 6 listopada 2019

6 listopada 2019 r. w auli Publicznego Działdowskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Akademia Niepodległości. Jego gościem był historyk dr Waldemar Brenda.

Gości spotkania przywitał prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” Zenon Gajewski (współorganizator wydarzenia). Następnie, z uwagi na zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości, odśpiewany został Hymn Narodowy. W dalszej kolejności odbyła się prelekcja pt. „W imię Niepodległej”. Sprawa polska w latach 1914–1920. Dr Waldemar Brenda przedstawił w niej przystępnie historię odzyskania niepodległości w 1918 r. i walki o granice II Rzeczypospolitej. Poruszone zostały także wątki biograficzne Ojców Niepodległej.

W spotkaniu uczestniczyła licznie zebrana młodzież szkolna, a także mieszkańcy miasta. Spotkanie zorganizowali: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość”.

Dr Waldemar Brenda (ur. 1967 r.) jest absolwentem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2012 r. obronił na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim rozprawę doktorską pt. „Polskie organizacje niepodległościowe w woj. olsztyńskim w 1945–1956”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. Piotra Niwińskiego. Jest także autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych dziejom powojennego podziemia niepodległościowego w Polsce północno-wschodniej. W latach 2012–2014 był dyrektorem Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu. Przez wiele lat związany był z pracą naukową w Instytucie Pamięci Narodowej. Jest także działaczem samorządowym.

***

Inauguracja projektu Akademia Niepodległości odbyła się w Działdowie 11 grudnia 2017 r. Cykl potrwa do połowy 2021 r. Jego celem jest przedstawienie w formie prelekcji drogi do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wnoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Następne spotkanie Akademii Niepodległości w Działdowie planowane jest w pierwszym kwartale 2020 r.

do góry