Nawigacja

Aktualności

Pośmiertnie odznaczony zostanie Józef Widerlik, jedna z pierwszych ofiar Grudnia’70

Widerlik zostanie uhonorowany podczas uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji demokratycznej 7 listopada w Lublinie.

W siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie 7 listopada odbędzie się wręczenie odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej. Na uroczystości pojawią się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych. Odznaczenia opozycjonistom wręczy zastępca prezesa IPN Jan Baster.

Pośmiertnie zostanie odznaczony Józef Widerlik, jedna z pierwszych ofiar Grudnia’70, zastrzelony w Gdańsku przez zomowca.

Widerlik pochodził z położonego pod Kraśnikiem, Słodkowa Pierwszego. Tu dorastał, chodził do szkoły, a po odbyciu służby wojskowej wyjechał do pracy do Gdańska.

Zmarł 16 grudnia 1970 roku w wyniku odniesionych ran. Był jedną z pierwszych ofiar tzw. wydarzeń grudniowych. Wówczas to robotnicy stoczni im. Lenina, w której pracował Widerlik, w ramach protestu przeciw podwyżkom cen w sklepach wprowadzonych przez władze komunistyczne wyszli na ulice. Zostali ostrzelani przez oddziały MO i ZOMO.


Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

do góry