Nawigacja

Aktualności

Spotkanie pt. „Stutthof – Nowy Port – czy tylko historia?” – Gdańsk, 22 października 2019

W prezentacji tablicy informacyjnej o największym miejscu represji Polaków na terenie Gdańska w latach 1939-1940 uczestniczyła delegacja IPN.

W siedzibie Morskiej Straży Granicznej w Nowym Porcie odbyło się spotkanie pt. „Stutthof – Nowy Port – czy tylko historia?”. W trakcie wydarzenia po raz pierwszy zaprezentowana została tablica informacyjna Muzeum Stutthof o Zivilgefangenenlager Neufahrwasser – jednym z niemieckich obozów przejściowych zorganizowanych przez organa III Rzeszy na terenie Wolnego Miasta Gdańska po wybuchu II wojny światowej, funkcjonującym w Nowym Porcie.

Podczas prelekcji dr Marcin Owsiński zaznaczył, że Muzeum Sutthof postanowiło zrealizować upamiętnienie zainspirowane tablicami postawionymi przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie.

Wśród prelegentów był m.in. prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk, który zaprezentował zebranym najnowszą tekę edukacyjną IPN „Zbrodnia pomorska 1939” oraz zachęcił wszystkich do korzystania z materiałów dostępnych na portalu zbrodniapomorska1939.pl.

Warto dodać, że od 1933 r. rektorem kaplicy MB Częstochowskiej w Nowym Porcie (na terenie Wolnego Miasta Gdańska) był bł. ks. Marian Górecki. Kaplica stała się istotnym miejscem aktywności – nie tylko religijnej, lecz także patriotycznej – mieszkających w okolicy Polaków. Ks. Górecki głosił kazania w języku polskim oraz organizował liczne stowarzyszenia i organizacje m.in. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół czy Towarzystwo Śpiewu św. Cecylii.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Morski Oddział Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku. IPN, obok prof. Mirosława Golona, reprezentowała Katarzyna Lisiecka z OBUWiM IPN Gdańsk.

Tablica stanęła przy Komendzie MOSG w Gdańsku, ul. Oliwska 35.

do góry