Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL

Przywódca „Solidarności Walczącej” był związany z Pomorzem i IPN Gdańsk.

–  Śp. Kornela Morawieckiego charakteryzowała niezwykła cecha – połączenie ogromnej wielkości zasług z osobistą, niezwykle ujmującą skromnością. To był naprawdę niezwykły człowiek, którego miałem okazję poznać osobiście – tak zmarłego przywódcę „Solidarności Walczącej” wspomina prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Nasze drogi przecinały się m.in. podczas uroczystości organizowanych na przestrzeni lat przez IPN oraz osoby związane z Solidarnością Walczącą Oddział Trójmiasto – dodaje.

IPN Gdańsk był m.in. współorganizatorem konferencji „Drogi do Niepodległości”. w 30. rocznicę powstania „Solidarności Walczącej”, która odbyła się w Gdyni 1-2 września 2012 roku. Na zakończenie obrad odbyła się debata z udziałem Kornela Morawieckiego.

Śp. Kornel Morawiecki był także głównym bohaterem spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy 26 kwietnia 2016 roku.

Dyrektor IPN Gdańsk zachęca wszystkich do udziału w sobotnich (5 października) uroczystościach pogrzebowych śp. Kornela Morawieckiego, które odbędą się w Warszawie.

Msza pogrzebowa rozpocznie się  o godz. 12.00 w Katedrze Polowej WP w Warszawie. Następnie o godz. 15.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie miała miejsce ceremonia pogrzebowa. Pogrzeb Kornela Morawieckiego będzie miał charakter państwowy. 

 

do góry