Nawigacja

Aktualności

23 sierpnia minie 80 lat od zawarcia zbrodniczego paktu sowiecko-niemieckiego, którego ofiarami padły setki miliony mieszkańców Europy

W tym szczególnym czasie zachęcamy do obejrzenia wystawy „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937-1938”, która do końca sierpnia jest dostępna dla zwiedzających przed siedzibą IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216).

23 sierpnia minie równo 80 lat od zawarcia zbrodniczego paktu sowiecko-niemieckiego, którego ofiarami padły setki miliony mieszkańców Europy, w tym cała 35 milionowa wówczas Polska. Jednak zanim nastąpił wybuch II wojny trwały już zbrodnicze działania totalitarnych potęg, które faktycznie zapowiadały nadejście tej największej tragedii w dziejach ludzkości. Jednym z nich była antypolska operacja NKWD zrealizowana w Związku Sowieckim w latach 1937-1938. Wystawa przed siedzibą IPN w Gdańsku przypomina tę zbrodnię Stalina, która nadal jest wyjątkowo słabo znana.

Sojusz Stalina z Hitlerem sfinalizowany w tajnym protokole do porozumienia z 23 sierpnia 1939 roku był fundamentem dla całej tragedii, którą określamy mianem II wojny światowej. Ta najstraszniejsza z wojen, chociaż już od kilku lat poprzedzona wieloma strasznymi, tragicznymi wydarzeniami, od Niemiec, przez czerwoną Rosję po Chiny, w tym i pierwszymi ludobójstwami, faktycznie rozpoczyna się „przy konferencyjnym stole”, podczas spotkania ministra spraw zagranicznych Niemiec Joachima von Ribbentropa ze Stalinem w Moskwie w dniu 23 sierpnia 1939 r.

Bezpośrednimi ofiarami tego zbrodniczego paktu były, wymieniając od północy na południe: Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska i Rumunia, faktycznie ofiarą stała się cała prawie Europa, chociaż w bardzo zróżnicowanym stopniu, a w wypadku części państw, w tym szczególnie samej sowieckiej Rosji oraz Niemiec, z woli i decyzji własnych władz.

Polska stała się w Europie największą ofiarą tej strasznej zmowy i będącej jej konsekwencją najstraszniej z wojen. Tak pod względem materialnym, jak i szczególnie pod względem nigdy już nieodwracalnych strat osobowych. To dlatego w Polsce tak mocno zwraca się uwagę co roku na rocznicę zmowy Hitlera ze Stalinem, to dlatego tak mocno kultywuje się pamięć o ofiarach wojny.

– W tym roku w związku z „okrągłą”, 80. rocznicą w wielu miejscach odbędą się wielkie uroczystości, ważne konferencje, spotkania i inne wydarzenia. Najwięcej w Warszawie oraz właśnie w Gdańsku, gdzie powstała jedna z najważniejszych instytucji zajmujących się tym strasznym czasem – Muzeum II Wojny Światowej. Wspomnienie o Pakcie Ribbentrop-Mołotow słusznie uznane zostało za okazję do zorganizowania niezwykle ważnej konferencji, która odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia i którą będziemy jeszcze osobno relacjonować. Warto wspomnieć także o niektórych wydarzeniach z okresu wcześniejszego, a które dobrze ilustrowały jakie były cele zbrodniczych potęg, które wywołały we wrześniu 1939 roku światową wojnę. Jednym z tych wydarzeń była ludobójcza operacja słusznie nazwana antypolską operacją NKWD zrealizowaną w Związku Sowieckim w latach 1937-1938. Dziś, właśnie w okresie wspominania Paktu Ribbentrop-Mołotow szczególnie warto przypomnieć sobie także i to wydarzenie – podkreśla prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Do końca sierpnia przed siedzibą IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) można o każdej porze dnia obejrzeć wystawę „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937-1938”. Serdecznie zapraszamy!

do góry