Nawigacja

Aktualności

Uroczystości 99. rocznicy Wielkiej Victorii Bitwy Warszawskiej – Gdańsk, 14–15 sierpnia 2019

15 sierpnia, podczas obchodów 99. rocznicy Wielkiej Victorii Polskiej w Bitwie Warszawskiej, pamiętamy o jednym z ważnych uczestników i bohaterów wojny polsko-bolszewickiej generale Stanisławie Maczku (1892–1994).

W Gdańsku osiągnięcia tego wielkiego patrioty i wspaniałego żołnierza, zmuszonego przez komunistów do życia na uchodźstwie, ale zarazem zawsze niezwykle czczonego nie tylko w Polsce ale także we Francji, Belgii i Holandii, są szczególnie mocno przypominane. To tu, na placu u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego znajduje się piękne upamiętnienie niezwyciężonego generała i co roku odbywają się pod tym małym łukiem triumfalnym uroczystości ku czci samego generała jak i jego żołnierzy z bohaterskiej oraz wsławionej wspaniałymi zwycięstwami 1. Dywizji Pancernej nazwanej „Czarnymi Diabłami”.

Gdański oddział IPN propaguje ideę, aby obecny pomnik wzbogacić dodatkowym elementem – czołgiem marki Sherman, gdyż w taki sprzęt w latach 1944–1945 była wyposażona nasza wspaniała dywizja dowodzona przez generała Maczka. Obecnie w Gdańsku jest tylko jeden egzemplarz Shermana na wystawie stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Dziś w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej warto przypomnieć, że ówczesny kapitan Maczek wraz dowodzonym przez niego batalionem szturmowym, wchodzącym w skład Dywizji Jazdy generała J. Rómmla, dokładnie w momencie Bitwy Warszawskiej zajął miasteczko Warez pod Sokalem, czym przełamał front 24. dywizji sowieckiej. Warto podkreślić, że po II wojnie światowej wielu żołnierzy generała Maczka osiadło w Gdańsku, m. in. kpt. Czesław Butowski.

 

Tradycyjnie w rocznicę Wielkiej Victorii wspominamy Annę Walentynowicz, gdyż ona była wielkim zwycięzcą w wojnie o to samo – czyli o wolną Polskę, chociaż prowadzoną innymi środkami, ale przeciw temu samemu komunistycznemu wrogowi. Oczywiście koniecznie trzeba też przypomnieć, że nasza Wielka Anna „Solidarność” urodziła się równo 9 lat po wielkim zwycięstwie 15 sierpnia 1920 roku, równo 90 lat temu.

 • Uroczystość przy pomniku Anny Walentynowicz w Gdańsku-Wrzeszczu
  Uroczystość przy pomniku Anny Walentynowicz w Gdańsku-Wrzeszczu
 • Janusz Walentynowicz (P) i prof. Mirosław Golon w trakcie uroczystości przy pomniku Anny Walentynowicz
  Janusz Walentynowicz (P) i prof. Mirosław Golon w trakcie uroczystości przy pomniku Anny Walentynowicz

 

Rośnie piękne biało-czerwone upamiętnienie kwiatowe u stop Marszałka Jozefa Pilsudskiego:  dziś kwiaty składała Europoseł Anna Fotyga, Poseł Kazimierz Smoliński, Stowarzyszenie „Godność” z Prezesem Czesławem Nowakiem, radni miasta Gdańska z Mecenasem Maciejem Płażyńskim. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

 • Prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku
  Prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku

 

W tak ważnym dniu, dniu największego polskiego zwycięstwa militarnego w XX wieku i jednego z największych w Dziejach Tysiącletnich Polski, pamiętajmy też o polskich sportowcach z Gdańska, o wielkich bohaterach z Klubu Sportowego Gedania, którzy życiem i wolnością płacili za miłość do Polski oraz za to, że byli sportowcami w polskim klubie na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Przy ich pomniku (na terenach dawnego KS Gedania) również złożyliśmy kwiaty.

 

Świadkiem polskości w Wolnym Mieście Gdańsku jest również położony nieopodal kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika. Począwszy od pierwszej połowy lat dwudziestych był głównym ośrodkiem polskiego życia religijnego na tutejszym terenie. Kierował nim błogosławiony ks. Bronisław Komorowski, zamordowany w 1940 r. w obozie w Stutthofie.

 • W tle widoczny kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika
  W tle widoczny kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika

 

***

14 sierpnia uroczystości 99. rocznicy Wielkiej Victorii Polskiej w Bitwie Warszawskiej tradycyjnie odbyły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. W ich trakcie został odegrany hymn Polski i pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego. Odczytany został Apel Pamięci i oddana salwa honorowa. Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Przedstawiciele środowisk kombatanckich wręczyli dwóm żołnierzom odznaczenia (Krzyże ZIW).

W uroczystości wzięła udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z dyrektorem, prof. Mirosławem Golonem.

do góry